Budu pobírat pozůstalostní důchody do července 2018. Mohu žádat o obnovu vdovského do 5 let od svých padesátin?

Odpověď na dotaz ze dne 7. září 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,pobirám vdovský a sirotčí důchod od roku 2005,syn dovrší dne 4.7.2018 -26 let tím již na dále nebude studentem(doktorsé studium),chtěla bych se zeptat když dovrším 50 let dne 28.06.2018 zda můžu po 5 letech zažádat o obnovení vdovského důchodu děkuji za odpověď Havlíčková L.
Ladislava Havličková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Víte, že příští rok Vám zanikne nárok na výplatu vdovského důchodu a zajímáte se, zda budete moci po pěti letech žádat o jeho obnovení.

Dobrý den, paní Havlíčková,

vzhledem k tomu, že Vám nárok na vdovský důchod vznikl před 1.1.2010, můžete o jeho obnovení požádat do pěti let poté, co Vám nárok zanikl a to v případě, že splníte některou ze zákonných podmínek.

Jednou z možností je dosažení věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, pokud je důchodový věk nižší. Píšete, že v roce 2018 dovršíte 50 let. Pro muže narozené v roce 1968 je důchodový věk stanoven na 65 let, o čtyři roky nižší věk je tedy 61 let. Důchodový věk pro ženu narozenou v tomto roce se liší podle počtu dětí, je ale vždy vyšší než 61 let.

Vzhledem k tomu, že Vám po pěti letech od předpokládaného zániku nároku na vdovský důchod bude 55 let, nebude se Vás týkat možnost obnovit vdovský důchod na základě dosaženého věku. O opětovné přiznání vdovského důchodu budete moct požádat, pokud byste splnila jinou ze zákonných podmínek, např. pečovala o rodiče.

Pokud byste si nebyla jistá, zda se Vás některá z podmínek může týkat, můžete se obrátit na Call centrum ČSSZ.

S pozdravem

Barbora Váchová