Budu pečovat o cizí osobu za 2000 Kč. Je možné být současně na úřadě práce (ÚP) v hmotné nouzi?

Odpověď na dotaz ze dne 16. července 2017 zobrazit původní dotaz
mam skromny dotaz-pece o cizi osobu,budem pecovat dve osoby,tudiz castka 2000kc,je mozne byt soucasne na hmotne nouzi a uradu prace,dekuji za odpoved.Jedna je na duchode a ja by to mela jako peci vedenou do duchodu,je mozne soucasne byt na UP a pobirat nejakou davku,napr,prispevek na zivobyti,dekuji
jarka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Pokud tomu rozumím dobře, píšete že budete pečovat Vy a někdo další o cizí osobu a budete za to pobírat 2000 Kč. Z Vašeho dotazu to není zřejmé, ale předpokládám, že budete pečovat o člověka, který pobírá příspěvek na péči. Ptáte se, zda budete mít nárok na pobírání příspěvku na živobytí, případně zda můžete být současně vedena na ÚP.

Dobrý den,

jelikož, jak píšete, budete pečovat o osobu cizí – nikoli blízkou, budete považována za asistenta sociální péče a měla byste k tomu být zdravotně způsobilá a mít s osobou uzavřenou smlouvu o poskytnutí pomoci, nelze to dělat jako podnikatelskou činnost.

Zároveň doba, po kterou budete péči poskytovat, se Vám nebude počítat do doby pojištění potřebné pro přiznání důchodu jako tzv. náhradní doba pojištění, neboť nejste osobou blízkou. Bylo by tomu tak pouze v případě, že byste s osobou žila ve společné domácnosti.

Žádost o dávky hmotné nouze, tedy i příspěvek na živobytí, podat můžete. Jestliže nemáte žádné jiné příjmy, nárok na něj byste mít mohla. Při posuzování nároku kromě jiného hlavně záleží na Vašich celkových příjmech a také výších příjmů společně posuzovaných osob. Pokud nežijete s osobou ve společné domácnosti, bude příjem z péče posuzován jako Váš příjem.
S žádostí o dávky hmotné nouze se prosím obraťte na příslušný ÚP odd. dávek v hmotné nouzi, který o nároku a výši dávek rozhoduje.

Dle pracovnice informační linky Ministerstva práce a sociálních věcí, kterou jsem kontaktovala, můžete být zároveň vedena jako uchazeč o zaměstnání, ovšem za předpokladu, že nepobíráte invalidní důchod ve třetím stupni. Informaci, že o někoho pečujete, byste měla na úřadě nahlásit a potvrdit. Obecně, pokud chcete být evidovaná na ÚP, můžete pobírat dávky hmotné nouze a zároveň můžete vykonávat tzv. nekolidující zaměstnání, z kterého však výdělek nepřesahuje polovinu minimální mzdy (tzn. 5500 Kč). Pro další podrobnější informace se obraťte prosím přímo na příslušnou pobočku ÚP a nebo na informační linku MPSV.

S pozdravem

Irena Buchtová