Budu nadále pobírat vdovecký důchod po ukončení studia dcery? Jde u podmínky věku přihlížet k předčasnému důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den narodila jsem se 6.5.1969 manzel umrel v lednu 2020 = 58let =dcera studuje vysokou skolu na 6 let nyni je v 1 rocniku.Budu brat trvaly vdovsky duchod i po dokonceni studia dcery a jestly ma pro vypocet vliv odchod i do predcastneho duchodu.děkuji

Iveta Salatova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že jste se narodila v květnu 1969. V lednu 2020 jste se stala vdovou. Vdovský důchod Vám bude pokračovat z důvodu studia Vaší dcery, která je v prvním ročníku šestiletého studia VŠ. Ptáte se, zdali budete mít nárok na pokračování vdovského důchodu i po ukončení studia dcery a má-li na výpočet vliv odchod do předčasného důchodu.

Dobrý den,

předem bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho manžela.

Vdovský důchod Vám, po prvním roce pobírání, pokračuje díky splněné podmínce péče o nezaopatřené dítě. Za nezaopatřené dítě se považuje dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (studuje) nejvýše do 26 let věku. Podle toho co píšete, by měla dcera přestat studovat v červnu 2026. Nevím kolik v té době bude Vaší dceři let a zdali by mohla studovat ještě déle do dovršení 26 let.
Poté byste mohla nadále pobírat vdovský důchod při splnění jedné z následujících podmínek:
a) pečovala byste o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
b) pečovala byste o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
c) pečovala byste o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
d) byla byste sama invalidní ve třetím stupni,
e) dosáhla jste věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Vy se ptáte, zdali budete splňovat podmínku e). V důchodové kalkulačce si můžete vypočítat datum důchodového věku muže stejného data narození a odečíst od něj 4 roky. U Vašeho ročníku se již nepřihlíží k tomu, zdali jste žena a kolik jste měla dětí a datum odchodu do důchodu je stejný, jak pro ženy, tak pro muže. Pokud dobře počítám, Váš důchodový věk bude v roce 2034. Pro pokračování vdovského důchodu u podmínky e) by dcera musela ukončit studium v roce 2030. Nebo v roce 2028, aby mohla být splněna podmínka pro obnovu důchodu, kdy do maximálně dvou let po zániku předchozího důchodu, je splněna jedna zvýše uvedených podmínek.
K datu předčasného důchodu se bohužel nepřihlíží. Pokud Vaše dcera ukončí studia v roce 2026 a Vy nesplníte žádnou z jiných podmínek, tak na obnovu a pokračování vdovského důchodu již nebudete mít nárok.

Doporučovala bych Vám zavolat na Okresní správu sociálního zabezpečení, kde se po nahlášení Vašeho rodného čísla, můžete ptát zcela konkrétně na vše, co vás ohledně důchodu zajímá.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz