Budu mít v 55 letech nárok na obnovu vdovského důchodu vypláceného v letech 2008-2022?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
ovdověla jsem v červnu 2008, poté mi byl přiznán nárok na vdovský důchod, který trval nepřetržitě z důvodu studia našich nezaopatřených dětí. Letos (2022) v květnu odstátnicuje nejmladší z nich a stane se výdělečně činnou, tím pádem dojde k ukončení výplaty vdovského i sirotčího důchodu.
Chtěla jsem se proto zeptat, zdali budu mít 17.10.2025 nárok na znovuobnovení výplaty vdovského důchodu, jelikož toho dne mi bude 55 let a co bych pro to eventuálně měla udělat.
Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Ivana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás ohledně výplaty vdovského důchodu, který pobíráte nepřetržitě od r. 2008. Nárok na výplatu Vám zanikne letos v květnu, jelikož nejmladší z Vašich dětí dokončí studium. Ptáte se, jestli budete mít od 17.10.2025, kdy Vám bude 55 let, nárok na obnovu výplaty vdovského důchodu.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že Vám byl vdovský důchod přiznán v roce 2008 a byl Vám od tohoto roku vyplácen nepřetržitě, budou se na jeho obnovu vztahovat **podmínky **podle zákonné úpravy platné v době jeho přiznání, tedy do 31.12.2009. Jednou z těchto podmínek je u žen dosažení 55 let věku nejpozději do 5 let od zániku předchozího nároku. Podle informací, které uvádíte, tuto podmínku splníte.

O obnovu vdovského důchodu bude pak třeba požádat na příslušné pobočce okresní správy sociálního zabezpečení.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz