Budu mít po skončení péče o osobu blízkou ve 3. stupni závislosti nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Odpověď na dotaz ze dne 7. února 2022 zobrazit původní dotaz
Dobrý den! Chtěl bych se zeptat! Od 4.8. 2020 do 6.7.2021 jsem byl veden na ůřadu práce. Zanechal jsem pracovního poměru,z důvode péče o maminku ve 3 stupni postižení! V případě umrtí maminky,mám nárok na podporuv nezaměstnanosti? Podotýkám,že před nástupem na ůřad práce jsem byl 25 let zaměstnán! Podporu v zaměstnanosti jsem pobíral 11 měsíců! Děkuji za odpověď!
Aleš Chlebek
Píšete, že pečujete o maminku, která je ve 3. stupni závislosti na péči druhé osoby. Před evidencí na úřadu práce jste 25 let pracoval. 11 měsíců jste pobíral podporu v nezaměstnanosti. Ptáte se, zdali budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v případě, že péče bude ukončena z důvodu úmrtí maminky.

Dobrý den,

nejdříve bych chtěla ocenit Vaše rozhodnutí se postarat o maminku doma.

Jelikož byl mamince přiznán příspěvek na péči ve 3. stupni závislosti, tak se Vám jako pečující osobě doba péče započítává jako náhradní doba pro důchodové účely. Po ukončení péče je možné se znovu přihlásit na úřad práce. Pro nárok na podporu i zde musí být splněna podmínka odvedeného pojištění, kdy v tomto případě jde o započtení náhradní doby. Bohužel výše podpory proto pravděpodobně nebude příliš vysoká.
Pro přesné informace k Vašemu dotazu se prosím obraťte přímo na příslušný úřad práce.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská