Budu mít nárok na obnovení vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 1. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, narodila jsem se 6.9.1964. Můj manžel byl o 11 let starší (narodil se 8.11.1953) a zemřel 1.4.2021. Děti jsme neměli. O rodiče zatím trvale nepečuji (momentálně by nesplňovali požadované nároky. Stále chodím do práce. Vdovský důchod jsem pobírala 1 rok. Mohu o něj ještě požádat až dospěji do důchodového věku? Informace, které jsem dostala se rozcházejí.
Předem děkuji za odpověď. Ludmila Kopalová

Ludmila Kopalová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám, že jste se narodila v září roku 1964 a nemáte děti. Váš manžel zemřel v dubnu 2021. Po manželovi jste rok pobírala vdovský důchod. Ptáte se, zdali byste měla nárok na obnovu vdovského důchodu, až dospějete do důchodového věku.

Dobrý den,

abyste po uplynutí prvního roku měla stále nárok na vdovský důchod, musela byste splnit jednu z následujících podmínek:

a) pečovat o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
b) pečovat o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
c) pečovat o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
d) být sama invalidita ve třetím stupni,
e) dosáhnout věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona), pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Žádat o obnovu vdovského důchodu byste mohla i v případě, pokud byste splnila jednu z výše uvedených podmínek do dvou let od zániku přechozího důchodu (ve Vašem případě tedy do dubna 2024).

Protože jste neměla děti, tak je Váš důchodový věk totožný jako u muže stejného data narození a činí 64 let a 10 měsíců. Odečteme-li z toho 4 roky, tak mi vychází, že do dubna 2024 byste musela dosáhnout věku 60 let a 10 měsíců. Vy ale dosáhnete 60 let věku až v září 2024. Zdá se tedy, že bohužel na obnovu vdovského důchodu mít nárok nebudete.

Informace si prosím ověřte na Okresní správě sociálního zabezpečení, kde Vám po nahlášení rodného čísla, sdělí přesné informace.

Za poradnu

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz