Budu dostávat sirotčí důchod i nadále, budu-li studovat v zahraničí?

Odpověď na dotaz ze dne 19. srpna 2014 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když jsem student a dostávám sirotčí důchod už 3 roky (je mi 21 let), a po dokončení studia Bc. v čr bych chtěl nadále studovat vysokou školu v Austrálii, jak by to bylo s vyplácením důchodu? Bylo by to stejné jako teď, nebo by se částka či způsob vyplácení či potvrzování změnil? Případně jaká to obnáší úskalí? Děkuji za odpověď.
Jindřich Dvořák
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pobíráte sirotčí důchod a chystáte se studovat v zahraničí. Ptáte se, zda toto studium nějak ovlivní vyplácení sirotčího důchodu.

Dobrý den, pane Dvořáku,

nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání na některé ze středních, vyšších odborných a vysokých škol v České republice nebo v cizině, pokud Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo, že je toto studium „rovné“ se studiem v Česku.

Pokud tedy budete studovat v zahraničí některý z vysokoškolských programů, neměl by být v ničem problém. Mělo by stačit pouze včasné zasílání potvrzení o studiu.

Pro jistotu se ještě můžete obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, kde je zřízena linka přímo pro otázky týkající se důchodů.

S přáním pěkného dne

Anežka Moravcová