Bude v případě úspěšného odvolání vyplacen příspěvek na péči zpětně?

Odpověď na dotaz ze dne 4. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den mám syna který se potýká s těžkou svalovou hipotonii a zrakovým postižením byl nám schválen 1 stupeň závislosti a ten pobíráme není určena diagnóza v lednu by chom měli vědět více o jeho stavu rána péče nám poradila se odvolat tak mu byl navýšení stupeň 2 ten dostane až v březnu od podání první zafosti to dostane zpětně? Když je určena diagnóza a syn je ležící stupeň se zvýší? Byli by jsme rádi kdyby jsem tohle řešit nemuseli a syn by byl zdraví ale budu ráda za iodpived děkuji
Lenka rafaelova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Rafaelová,

obracíte se na nás ohledně příspěvku na péči pro svého syna. Jestli jsem Vašemu dotazu dobře porozuměla, tak nyní pobíráte příspěvek na péči v 1. stupni. Onemocnění syna se dovyšetřuje, podrobnější informace včetně diagnózy byste měli mít v lednu. V rané péči Vám bylo doporučeno podat odvolání. Ptáte se, jestli Vám v případě přiznání 2. stupně bude doplacen rozdíl mezi 1. a 2. stupněm zpětně. Také Vás zajímá, jestli se stupeň zvýší v případě, že syn je ležící a bude určena diagnóza.

V případě, že by byl příspěvek ve 2. stupni přiznán v rámci odvolacího řízení (tzn. že byste podali odvolání ve lhůtě 15 dnů od převzetí rozhodnutí o přiznání 1. stupně), měl by Vám být rozdíl doplacen zpětně k datu podání první žádosti. V případě, že byste nepodávali odvolání ale „Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči“, tak tam se nevyplácí rozdíl k datu podání první žádosti, ale k datu podání žádosti o změnu.

Výše příspěvku na péči se odvíjí od počtu oblastí (životních potřeb), ve kterých potřebuje syn dopomoc. K tomuto posouzení slouží sociální šetření prováděné v domácnosti a posouzení stavu lékařem – tam podrobnější informace o zdravotním stavu mohou pomoci. Pokud by se stav syna měnil ve smyslu, že by byla potřeba větší dopomoc, je podle aktuálního stavu možné zvážit podání výše zmiňovaného „Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči

Vzhledem k onemocnění může být také dobrou pomocí nadace Dobrý Anděl.

V případě nedostatku financí, je také možné zvážit, zdali byste neměli nárok na některé z dávek státní sociální podpory (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení), popř. z dávek hmotné nouze. V případě nízkého příjmu, lze také u příspěvku na péči podat „Žádost o zvýšení příspěvku na péči“ o 2 000 Kč.

Ohledně příspěvku na péči i dalších zmiňovaných sociálních dávek se můžete konkrétněji poradit v Call centru Úřadu práce, který má tuto agendu na starosti.

Držím synovi palce i Vám při zařizování.

S pozdravem za poradnu

Monika Vaníčková