Bude mi zachován nárok na sirotčí důchod při práci na plný úvazek?

Odpověď na dotaz ze dne 7. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem studentem prezenční formy studia na VŠ, bude mi v blízké době 24 let a pobírám sirotčí důchod. Doposud jsem pracoval pouze na DPČ, nyní se mi však naskytla příležitost začít pracovat na plný úvazek, tedy hlavní pracovní poměr, avšak tento fakt díky dobrým časovým nárokům zaměstnavatele žádným způsobem neomezuje moje PREZENČNÍ studium na VŠ. Mám i v takovémto případě, kdy budu mít plný úvazek, avšak stále budu studentem prezenční formy studia, nárok na pobírání sirotčího důchodu? Z článků, které jsem prostudovával, mi vyšlo, že ano, avšak rád bych si tento fakt ověřil. Předem Vám velmi děkuji a přeji hezký den.
Jakub

Dobrý den,

chcete si ověřit informaci, zda Vám bude sirotčí důchod nadále náležet i v případě, kdy začnete pracovat na plný úvazek.

Ano, je tomu tak, jak píšete. Při prezenčním studiu nemá výše ani forma výdělku vliv na nárok na sirotčí důchod. Situace by byla jiná, kdybyste změnil formu studia na dálkovou nebo kombinovanou. Tam jsou možnosti přivýdělku při současném zachování nároku na sirotčí důchod omezené.

Pro úplnost doplňuji, že sirotčí důchod Vám může náležet nejdéle do věku 26 let.

S přáním úspěchů v pracovním i osobním životě

Monika Vaníčková