Brzy mi skončí nárok na vdovský důchod. Žiji s mamkou, bude-li pobírat příspěvek na péči, obnoví se mi vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 3. ledna 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,jsem vdova.Je mi 50 let. V únoru to bude rok,co manžel zemřel. Vyprší mi pobírání vdovského důchodu. Ve společné domácnosti žiji s mojí mamkou. Mamce je 77 let.Chtěla sem se prosím zeptat. Mamka je ještě soběstačná příspěvek na péči nemá.Když by měla příspěvek ,pobírala bych dál vdovský důchod ? Děkuji
Milada
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám v únoru skončí nárok na pobírání vdovského důchodu po manželovi. Ptáte se, zda by Vám byl důchod dál vyplácen, pokud by Vaše mamka, se kterou žijete ve společné domácnosti, pobírala příspěvek na péči.

Dobrý den,

píšete, že Vám v únoru skončí nárok na pobírání vdovského důchodu po manželovi. Ptáte se, zda by Vám byl důchod dál vyplácen, pokud by Vaše mamka, se kterou žijete ve společné domácnosti, pobírala příspěvek na péči.

Nárok na vdovský důchod po uplynutí jednoho roku od úmrtí manžela byste měla, pokud by Vaše mamka měla přiznaný minimálně II. stupeň příspěvku na péči. Píšete však, že Vaše mamka je soběstačná a příspěvek na péči nepobírá.

Vyřízení žádosti o příspěvek obvykle trvá několik měsíců, součástí je i posouzení situace sociálním pracovníkem při osobním šetření v rodině a vyjádření lékaře. Není tedy jisté, že byste do února, tedy během měsíce, stihla žádost vyřídit tak, aby Vám nebyla ukončena výplata vdovského důchodu. Pokud by však mamka měla v budoucnu přiznaný II. stupeň příspěvku na péči, můžete o vdovský důchod znovu požádat do dvou let ode dne ztráty nároku na vdovský důchod.

S pozdravem

Martina Tesařová