Bratrovi je 40 let, má pokročilé stádium nádoru jater. Na co se připravit? Jaká je šance, aby tu rok, dva byl?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 4. 2022 zobrazit původní dotaz

dobry den, po mesici litani po doktorech jsme se dozvěděli zdrcujici zpravu,že bratr má rakovinu jater s metastazemi ve žlucovodech a uzlinach, doktorka byla prijemna a vse rikala na rovinu ,na rakovinu neni zadny lek bratr hodne hubne ,zadychava se ma strasne nafoukle bricho,mimochodem od patku do dnes z nej odsali 12.5 litru tekutiny z dutiny brisni,natekaji mu uz i nohy,bratr komunikuje dobre smeje se a snazi se delat vse sam ale síly uz moc nemá,sotva chodí,obcas bolesti bricha jatra ma pry v hroznem stavu,ja osobne vim jak tohle dopadne nebo spis jsem skepticky k nejake lecbe,snazim se byt nejsilnejsi pro mamka tatu a dve sestry mluvim s nima narovinu,nebudu lhat ze to bude dobre když vidim že ne,chtel bych vědět nebo spiše poradit na co se připravit co ted bude nasledovat,je to rychle nebo je šance treba rok dva aby tu byl?vím že je to tezke nemate jeho chorobopis ,doktorka nam rekla že bude mit nejakou šetrnou chemoterapii ze tam budou i leky na bolest v tom ale ze to prostě neni lek ze na jeho nemoc neexistuje ale muze to zpomalit nemoc,ze vsechny lecby jsou proti jeho rakovine imunni,bratr už približně ví jsk to vse dopadne dokaze si pripustit ze to konci smrti,je to typ ze se o tom nechce bavit ani se mnou pere se s tim uplně sam,jen mi rekl jak nalozit s jeho majetkem až nastene ten čas že odejde(omlouvám se že pisu jak prase ale přitelkyne spi a ja mam zhasnuto :/)bratr se behem jedne vety 3x 4x nadechne ujde 20 metru a je strasne zadychany ale musim rict ,že to přijal strašně statečně ,bratrovi je 40 let :(

Jan

Váš bratr má rakovinu jater, již v poměrně pokročilém stádiu. O závažnosti i rozsahu onemocnění je plně informován a má ve vás a celé své rodině velkou oporu. Dostane chemoterapii, o které víte, že nemá za cíl vyléčení, ale zpomalení postupu nemoci. Nejvíce bratra trápí slabost a doplňující se tekutina v břiše, která ho omezuje v pohybu i v dýchání. Rád byste věděl, co bratra a vás všechny společně čeká. Bratr je spíše introvert a nepotřebuje nebo se nechce bavit o detailech. Nicméně se zdá, že důležité kroky je s Vámi schopen řešit.

Dobrý den, pane Jane,

nebudu chodit kolem horké kaše. Je pravda, že na přesnější odhad by bylo zapotřebí znát dokumentaci, ale bohužel dle Vašeho popisu to roky nebudou. O játrech víme, i když jsou nemocná, dlouho se to neprojeví. Až s pokročilým poškozením se začne projevovat jejich nedostatečná funkce a stav nemocného se pak poměrně rychle zhoršuje. Nemůžu vám říci žádné číslo, ale zkušenost je taková, že když se slabost prohlubuje v rozmezí měsíců, tak i časová prognóza je v měsících. Když se začíná horšit z týdne na týden, tak prognóza bývá řádově v týdnech. Chemoterapie v tuto chvíli může být prostředkem, jak zpomalit slábnutí a produkci tekutiny v břiše, ale pokud by bratrovi přinášela jakoukoliv nepohodu a další potíže, nedávalo by smysl v ní pokračovat. Paní doktorka to určitě včas vyhodnotí. To, co od nemoci samotné můžete očekávat, je právě prohlubování slabosti, velké nechutenství. Bratr nejspíše nebude chtít jíst a ani nebude mít hlad. Rozhodně ho v takové situaci do ničeho nenuťte. Játra musí zpracovat všechny živiny, které se do těla dostanou a pokud to nezvládnou, tak všechno jídlo nemocným jen přitěžuje. Bohužel, bez dobré funkce jater tělo nedokáže živiny využít ve vlastní prospěch. Doplňování vody v břiše je také velmi zatěžující. Někdy se zavádí do břicha hadička / katetr, aby se mohla tekutina vypouštět po menších objemech a častěji, je to méně vyčerpávající. Pokud by byl bratr dušný i v klidu, což se může při velkém objemu břicha stát, mohl by dostat léky proti dušnosti a samozřejmě proti bolesti. Při nevolnosti, která může a nemusí přijít, máme k dispozici také několik možností léčby. Pokud bratr slábne a chce být doma, bylo by vhodné kontaktovat mobilní hospic ve vašem okolí. Tým lékaře, sestry, sociálního pracovníka a psychoterapeuta může bratrovi poskytnout potřebnou léčbu všech obtěžujících příznaků v domácím prostředí a také psychickou podporu jemu i celé vaší rodině. Pokud by péče doma nebyla z jakéhokoliv důvodu možná, můžete se obrátit na lůžkový hospic. Klidně i s mírným předstihem, pokud nyní bude bratr dostávat chemoterapii. Když pošlete žádosti včas, bude větší šance, že se podaří zajistit mu potřebnou péči v návaznosti na péči onkologickou, pokud pro něj již nebude přínosná.

Mrzí mě, že pro Vás nemám příznivější informace a přeji Vám, Vašemu bratrovi i celé Vaší rodině dostatek sil do těžkého období.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz