Bratr u notáře napadl závěť naší matky. Je možnost, že by soud notářsky ověřenou závěť zrušil?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu, má zesnulá matka,která s mou rodinnou žila ve společné domácnosti pořídila závěť u notáře a odkázala svůj majetek našim dvoum dětem -svým vnoučatům.Nezletilému vnoučkovi rodinný dům, kde jsme všichni společně bydleli a stále bydlíme.A zletilému vnukovi byt.Já syn a otec dětí mám zdědit věcné břemeno k domu.Mám ještě bratra který se o matku ale nezajímal a nenavštěvoval jí a jeho matka uvedla v závěti ale neodkázala mu nic.Počítám ale samozřejmě s tím,že bratr dostane svúj nepominutelný díl v penězích.Bratr ale závěť u notáře napadl a dal k soudu s tím, že matka byla zmanipulovaná a že závěť je neplatná, což mi přijde opravdu absurdní ale samozřejmě má na to právo. Moc vás prosím o radu, zda může soud Notářskou závěť zrušit ,samozřejmě by to znamenalo že by se pak dělilo ze zákona a náš nezletilý syn by mohl přijít o svůj rodný dům.Je možnost, že by soud notářskou závěť zrušil ? Moc Vám děkuji za odpověď.

Karel
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vaše zesnulá matka v závěti odkázala majetek svým vnoučatům, Vašim dětem. Žili jste s matkou ve společné domácnosti. Máte ještě bratra, který matku nenavštěvoval a nezajímal se o ni. Matka ho v závěti zmínila, ale nic mu neodkázala. Počítáte ale s tím, že mu patří nepominutelný díl dědictví v podobě peněz. Bratr u notáře závěť napadl s tvrzením, že matka byla zmanipulovaná a závěť je proto neplatná. Ptáte se, zda je možnost, že by soud notářsky ověřenou závěť zrušil.

Dobrý den,

z informací, které uvádíte, nejsem bohužel schopna odhadnout výsledek soudního řízení. Úspěch bratra v řízení, tedy zneplatnění závěti, je závislé na tom, jestli bratr bude schopen prokázat, že při sepisování závěti skutečně byly dány důvody pro její neplatnost.

Velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem. Při lepší znalosti bude schopen případně poradit další postup nebo Vás v řízení zastoupit.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz