Bratr mi zemřel v Kalifornii. Co mám dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 16. ledna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den potřebuji poradit.zemrel mi bratr v Kalifornii a ja nevim co mam delat.muzete mi poradit?dekuji Berankova
Michaela Berankova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Váš bratr zemřel v Kalifornii, a nevíte, co máte dělat. Předně mi prosím dovolte vyjádřit soustrast se ztrátou blízkého člověka, chápu Vaši bezradnost v této situaci. Pokusím se Váš dotaz co nejlépe zodpovědět.

Dobrý den, paní Beránková,

nezmiňuje se o okolnostech úmrtí Vašeho bratra, tak nevím, jak dlouho v cizině pobýval a zdali byl občanem ČR nebo USA. Budu tedy předpokládat, že se jedná o občana ČR. Dále je při řešení Vaší situace důležité, zda měl Váš bratr, ať už v cizině nebo zde v Čechách, nějaké další příbuzné nebo blízké. Úkony spojené s pohřbením osoby obvykle vyřizuje blízká osoba, například ten, kdo žil se zesnulým ve společné domácnosti, nebo jiný blízký příbuzný. Informace a doporučení k postupu by měl pozůstalým předat zastupitelský úřad v dané zemi.

Pokud bratr neměl jinou blízkou osobu, která by obstarala úkony spojené s pohřbem, budete tuto situaci pravděpodobně řešit Vy. Bude nutné pokusit se zjistit, zda měl Váš bratr sjednané pojištění, které pokrývalo i případ smrti, a pokud ano, spojit se s příslušnou pojišťovnou nebo asistenční službou. V případě, že pojištění sjednáno nebylo, spojte se s pohřební službou zde v České republice, která zajistí převoz ostatků do České republiky nebo pohřeb v zahraničí.

Pokud by Váš bratr cestoval pracovně, pomůže Vám tyto náležitosti vyřídit zaměstnavatel, pokud by cestoval s cestovní kanceláří, bude s Vámi situaci řešit ta. V každém případě se pro radu můžete obrátit na Generální konzulát České republiky v Los Angeles, který provozuje i nouzovou linku na čísle +1 310 266 1539.

Ztráta blízké osoby obvykle velmi zasáhne náš každodenní život. Neváhejte proto s vyhledáním pomoci i pro sebe, ať na toto náročné období nemusíte být sama. Máte možnost probrat situaci s někým z rodiny nebo přátel? Pokud budete mít pocit, že je toho na Vás moc, můžete vyhledat například pomoc psychoterapeuta nebo se anonymně poradit na některé z linek důvěry.

Přeji Vám mnoho sil.

S pozdravem

Jitka Řeháčková