Bratr má rakovinu močového měchýře. Jaká je šance na uzdravení a jak mu ulevit od bolestí, když odmítá léky?

Odpověď na dotaz ze dne 26. srpna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám bratra 49 let a před 2 lety mu byl zjištěn nádor v močové měchýři.podstoupil výplachy močového měchýře, které nezabrali.Potom 2 operace kde mu byli nádory odstraněny. Podstoupil několik chemoterapii. Nyní po vyšetření na CT mu byli zjištěny metastaze v plicích, sedave kosti a v močové měchýři. Paní doktorka navrhla biolecbu, ale bohužel mu byla zamítnutá pojišťovnou. Nyní má dostat šetrnější chemo, ale celé to příliš dlouho trvá a bratr má bolesti nohou a břicha, někdy nemůže ani doslapnout. Chci se zeptat, jaké vidíte šance a jak bych mu mohla pomoci, ulevit od těch bolesti když nechce léky na bolest? Jsme s rodinou zoufalý jak vše bude a jaká je vlastně šance? Prosím o přímou odpověď ikdyz bude tvrdá. Děkuji moc
Bertik
Váš bratr se léčí s rakovinou močového měchýře s generalizací do plic a do kostí. Má velké bolesti a Vy se ptáte, jaká je prognóza a zda je možné mu od bolestí ulevit, když nechce užívat žádná analgetika.

Dobrý den,

bohužel v situaci, kterou popisujete, již s velkou pravděpodobností nelze rakovinu vyléčit a onkologická léčba, kterou bratr podstupuje, může pouze zpomalit další postup nemoci a získat pro Vašeho bratra nějaký čas navíc. Kolik toho času bude, Vám takhle na dálku nedokážu povědět, bližší odhad časové prognózy by Vám asi uměl dát ošetřující onkolog.

Co se týče léčby bolestí, neznám důvod, pro který Váš bratr analgetika odmítá. Zda má špatnou zkušenost s některým z léků nebo jen obavy z nežádoucích účinků. To by bylo určitě dobré s ním probrat, protože mi připadá škoda, aby se takto trápil, když existuje celá řada léků, které by mu mohly ulevit a pokud by se objevily nějaké vedlejší účinky analgetické medikace, jsou většinou dobře řešitelné. Možná můžete bratrovi nabídnout, že ho na kontrolu k onkologovi doprovodíte a využít této příležitosti k otevřené komunikaci o dalším plánu péče i o léčbě bolesti.

Přeji Vám i Vašemu bratrovi, abyste nelehkou životní situaci zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková