Bratr má pokročilou rakovinu plic s metastázemi do kostí. Poslední dny je velmi dušný, zvrací a nemůže jíst. Co s tím můžu dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den starám se o bratra který mu našli nádory na plicích má metastaze nádory všude a napadený kosti 4 stadium .2x během 14 dnů byl na karlaku že se mu blbě dýchá tak mu dali větší trubičku a čistí doktoři mi řekli ať si pospisim že to nejni Dobrý. Chtěla jsem se zeptat 3 dny začal zvracet asi 5xdene co sní vyzvraci i čaj jinak furt spi nechce jist když zvrací a dnes jako zelená voda znej šlo co to znamená co stim prosím Egerova

Jana Egerová

Popisujete velmi závažný stav u Vašeho bratra, který má rakovinu plic rozšířenou na mnoha místech, mimo jiné i v kostech. Váš bratr trpí dušností a poslední dny hodně zvrací, nemůže jíst a vy potřebujete poradit, co v takové situaci můžete dělat.

Dobrý den, paní Jano,

moc mě mrzí, že jste na tak těžkou situaci sama, bez pomoci zdravotníků. Jestli Váš bratr vše vyzvrací, nemůže jíst a možná ani pít, tak má před sebou nejspíš velmi krátký čas. Jestli hodně spí, tak by to mohlo znamenat, že ho snad netrápí bolesti. Určitě ho nechte spát, jak jen mu to tělo dovolí. V tuto chvíli je pro něj spánek mnohem důležitější než jídlo i pití. Zdá se, že je jeho tělo vyčerpané a v takové chvíli pro něj může být jídlo a dokonce i tekutiny velmi náročné zpracovat. Pokud zvrací, uložte ho na bok, je jedno na který, aby z něj šlo všechno ven a aby nic nevdechl.

To, co bych Vám moc přála a doporučila, je hospicová péče. Buď v lůžkovém hospici nebo v domácím hospici, který by Vás podpořil při péči o bratra doma. Jednak zajistí bratrovi léky tak, aby se netrápil, nebyl dušný nebo aby přestal zvracet a zároveň by hospicový tým mohl být oporou i pro Vás. Obávám se, že v tuto chvíli není možné situaci zvrátit a dát bratrovi cokoliv, co mu vrátí síly nebo prodlouží život, ale právě léčba obtěžujících problémů a podpora pro Vás může velmi pomoct, abyste závěr jeho života co nejlépe zvládli, pokud si budete přát, i v domácím prostředí.

Přeji Vám hodně sil. To že Vás bratr má, je pro něj velkým darem.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz