Bratr má nádor žaludku, metastázy, otoky, léčí ho chemoterapií. Jaká je naděje?

Odpověď na dotaz ze dne 21. července 2020 zobrazit původní dotaz
Bratr ma nador na zaludku,metastaze do patere,dopobrisnice,do uzlin v podklicku,do ledvin.Dnes mu otekly nohy a sourek.chci se zeptat,jaka je pro neho nadeje?Je leceny chemoterapii na onkologii v Novem jicine.Dekuji za odpoved.
Miladka
Váš bratr má pokročilý zhoubný nádor žaludku, který se rozšířil i do dalších částí těla. V poslední době podstupuje chemoterapii a nově má otoky. Ptáte se nás, jaká je pro něj naděje.

Vážená Miladko,

předpokládám, že se ptáte na naději na další život – zda lze nádor úplně vyléčit, případně zastavit jeho postup a bratrův život prodloužit. Konkrétně nejsem schopna na váš zcela pochopitelný dotaz odpovědět, protože mi chybí řada velmi důležitých podrobností. Obecně ale mohu napsat, že bohužel zhoubné nádory žaludku na léčbu odpovídají velmi špatně. Ve chvíli, kdy se rozšíří do dalších částí těla, naděje na úplné vyléčení není reálná.

Někdy lze léčbou přidat nemocnému nějaký čas – ošetřující onkolog by měl být schopen říci, zda jde o týdny nebo měsíce. Důležitá je u takových pacientů důsledná léčba průvodních příznaků. Naděje někdy může znamenat, že nemocný nebude zbytečně trpět, i když jeho nemoc již není možné vyléčit nebo zpomalit její průběh.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová