Bratr má karcinom žaludku 4. stupně, metastázy a velké bolesti. Psychicky je na tom dobře. Co čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 24. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,bratr onemocněl karcinomem žaludku, momentálně má metastáze na více místech v těle.Má4 stupeň nemoci.Má ještě naději na život?Po 3 měsících jde teprve na 1.chemoterapii.Má velké bolesti ,bere utišující léky po celý den.Prosim,co můžeme čekat?Děkuji mnohokrát za odpověď.Psychicky je na tom dobře.
Čičina
Váš bratr má nádor žaludku v pokročilém stadium, má metastázy a dochází na chemoterapii. Ptáte se, zda má naději na život a co můžete čekat.

Dobrý den,

bohužel pokročilý nádor žaludku, stádium 4., znamená, že protinádorová léčba nemůže vést k vyléčení. Může možná zpomalit postup nemoci. Co se může dít v nejbližší době, je těžko psát, protože jsem vašeho bratra neviděla, neměla jsem možnost jej vyšetřit a neznám ani žádné jiné podrobnosti. Rozhodně bych vám doporučila obrátit se na nejbližší ambulanci paliativní péče, případně na lůžkový nebo domácí hospic. V těchto zařízeních pracují lékaři a další profesionálové, kteří pomohou s léčbou všech průvodních příznaků – bolesti, dušnost, nevolnosti a zároveň mohou být oporou i pečujícím. Zároveň vám mohou poskytnout i řadu důležitých informací o průběhu nemoci a o všem, co můžete reálně očekávat.

Je moc dobře, že ve vás má bratr takové zastání. Přeji vám hodně sil.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová