Bratr má karcinom rektosigmatu, lékaři zastavili léčbu, má metastázy. Kolik má času a na co se připravit?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 10. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím o prognózu: můj bratr prodělal v r.2016 operaci-Ca rektosigmatu, byla zachycená mutace v genu NRAS (jednalo se o mutaci Q61R) . V 7/2017 nově MTS v dolním retroperitoneu pod fiburkací aorty.V 8/2017 chemoterapie, po 5 cyklech regrese. V 4/18 léčba zářením pro reziduální infiltrát v retroperitoneu, operace neindikována. v 8/18 nově 3 MTS plic-plus zahájení 2.linie paliat.CHT. Po 6 cyklech regrese pl.meta ad integrum,regrese lokální recidivy, indikováno pokračovat ve stávající terapii. Po 10 cyklech chemobioterapie - St.p.resekci Tu rektosigmatu s lok.recidivou se stac.obrazem.Trvající regrese plicních MTS ad integrum.STOP V LÉČBĚ (extrakce PICC pro insuficienci). 5/2019 na CT st.p.resekci Tu rektosigmatu-prgrese lok.recidivy o 40 %,uzurace sakra,mliární plicní MTS-progrese,MTS uzliny v RP-progrese,MTS jaterní-progrese,MTS skeletu. .V resekátu ledviny konvenční renální karcinom. Prosím - co vše toto znamená a jaká je prognóza žití a délka života mého bratra? Co jsem napsala, je jen výčet a výpis z jeho obsáhlé zprávy z palitivní péče. Nyní je na opiátech, zvrací, je inkontinenční včetně stolice, pije pouze pomocí slámky. Velké střídání nálad, nekomunikuje. Na co se máme připravit?Děkuji za odpověď.

Iva Marková

Váš bratr má velmi pokročilé nádorové onemocnění tlustého střeva, prodělal komplexní protinádorovou léčbu, ale bohužel i přes léčbu nemoc postupuje dál. Bratr velmi zeslábl, hodně zvrací, jen trošku pije. Ptáte se, na co se máte připravit, kolik času před bratrem ještě je.

Vážená paní Marková,

moje odpověď bude nutně obecná, protože jsem neměla možnost vašeho bratra vyšetřit. Pacient s takto pokročilým nádorem, který slábne, málo jí, zvrací má před sebou obvykle rámcově týdny, někdy bohužel i jen dny. Většinou takový pacient více a více slábne, více a více spí. Rozhodně bych vám doporučila obrátit se na mobilní hospic, pokud takový ve vašem okolí funguje. V hospici vám pomohou nejen s léčbou příznaků, ale mohou být oporou i bratrovi při zpracovávání závažné diagnózy.

Je moc dobře, že má bratr oporu ve vás.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz