Bratr má karcinom jater, metastázy v uzlinách, nenabídli mu žádnou léčbu. Znamená to, že mu není pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 4. srpna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mému bratrovi byl náhodně zjištěn CA jater..Po podrobnějším vyšetření byl nádor v játrech nalezen na sedmi místech + metastázy v lymfatických uzlinách. Bratr se aktuálně cítí unaveně, má mírné bolesti, cítí se ale poněkud frustrovaně. Nebyla mu nabídnuta žádná chirurgická ani radiologická léčba. Lze usuzovat, že výše uvedené opatření je s ohledem na skutečnost, že bratrovi již nelze pomoci? Děkuji za odpověď.
Jarmila
Váš bratr má mnohočetná nádorová ložiska v játrech s metastázami v lymfatických uzlinách. Nebyla zvolena chirurgická léčba ani ozařování. Ptáte se, zda to znamená, že pro Vašeho bratra není možnost léčby.

Dobrý den, Jarmilo,

pokud je ložisek v játrech několik a nejsou lokalizované blízko sebe v jednom jaterním laloku, který by bylo možno odstranit, navíc pokud jsou již založeny metastázy, tak skutečně není možné chirurgické řešení. Operace by dalšímu šíření nezabránila, navíc by Vašeho bratra ještě více oslabila. Je jen velmi málo pacientů, u kterých se na nádor jater přijde dostatečně včas, aby bylo možno jej chirurgicky odstranit. Stejně tak radioterapie lze s úspěchem využít pouze, pokud nemoc není pokročilá jako u Vašeho bratra. Karcinomů jater je více druhů, ten, který vychází přímo z jaterních buněk, není citlivý ani na chemoterapii. Patří tedy bohužel k nejhůře léčitelným nádorům. Nevím přesně, jaký typ jaterního nádoru Váš bratr má, ale pokud mu lékaři nenabídli žádnou onkologickou léčbu, tak se bohužel nejspíš jedná o neléčitelný stav. Lékařská pomoc v tuto chvíli spočívá v tišení bolestí a dalších potíží, které nemoc Vašemu bratrovi přinese.

V dnešní době máme mnoho možností jak ulevit, aby nemocný netrpěl. I když není možno život prodloužit, je zapotřebí soustředit se na zajištění co největší míry komfortu. Pokud by bratrův ošetřující lékař neměl dostatečné možnosti mu ulevit, bylo by vhodné obrátit se na paliativní tým v ambulanci paliativní péče, v lůžkovém hospici, anebo v mobilním hospici. Hospicové zařízení či ambulanci paliativní a podpůrné péče je zapotřebí kontaktovat co nejdříve, abyste byli v kontaktu pro chvíle, kdyby se stav zhoršil. Bylo by dobré si s bratrem popovídat o tom, jak by si další péči představoval, zda by si přál být doma a zda na to jsou vhodné podmínky. Posíláme Vám seznam paliativních ambulancí a hospiců, vyberte si podle toho, kdo je Vám nejblíže.

Moc mě mrzí, že pro Vás nemám příznivější informace. Přeji Vám i Vašemu bratrovi co nejvíce společného času a abyste našli co nejlepší pomoc pro těžké chvíle.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková