Bratr je po CMP, má nádor hrtanu, tracheostomii a PEG. Jak rychle se může stav horšit? Jak pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 7. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, můj bratr je po CMP ochrnutý na pravou stranu a teď má navíc nádor na hrtanu.Onkologická léčba byla ukončená RT nezvládl.Byl mu indikován symptomatický postup.Má tracheostomií a peg na výživu. Zatím stále v rámci možností je v klidu. Jak rychle se může stav zhoršit? Jak mu já jako pečující mohu pomoct? Děuji. Anna
Anna
Váš bratr je po CMP a byl mu diagnostikován karcinom hrtanu, onkologickou léčbu nebyl schopen podstoupit, byl doporučen symptomatický postup. Má zavedenou tracheostomii a PEG. Zatím je celkem klidný. Ptáte se, jak se jeho stav může dále vyvíjet, na co se máte připravit a jak mu můžete pomoci.

Milá paní Anno,

i přes podávání výživy do PEGu je velmi pravděpodobné, že bude nemocný postupně slábnout, sil bude ubývat a bude mít větší potřebu odpočívat. V náročné ošetřovatelské péči je rozhodně s výhodou polohovací postel s antidekubitální matrací. Ta může ušetřit hodně sil jak nemocnému, tak pečujícím a dobrá matrace je velmi důležitá v prevenci proleženin.

Nemocný s pokročilým onkologickým onemocněním většinou přestává mít chuť k jídlu nebo potravu zcela odmítá, také u výživy podávané do PEGu je často třeba s postupem nemoci množství výživy snižovat, zvláště kdyby se začaly objevovat nevolnosti nebo byste pozorovali, že výživa v žaludku stagnuje a je ji možno odtáhnout ještě před podáním další dávky.

Z akutních komplikací bych se obávala především dušnosti, bolestí či krvácení z nádoru. Je dobře mít k dispozici odsávačku i medikaci pro případ bolesti či dušnosti, která může být buď ve formě tablet či kapek podávaných do PEGu nebo v injekční podobě.

Zkuste se informovat, zda ve Vašem okolí funguje některý z mobilních hospiců, který by Vás mohl vhodnými pomůckami i léky vybavit, případně se obraťte s žádostí o pomoc na bratrova praktického lékaře. V akutním případě, pokud nebudete v péči mobilního hospice, samozřejmě můžete volat záchranku.

Jsem přesvědčená, že Vašemu bratrovi velmi pomáháte už tím, že o něho pečujete, že se snažíte vyhovět jeho přáním a potřebám a již dopředu se připravit na komplikace, které Vás mohou potkat. Moc na Vás myslím a přeji Vám i Vašemu bratrovi, abyste náročnou situaci společně zvládli co nejlépe.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková