Bojím se bolesti tatínka, který onemocněl rakovinou plic

Odpověď na dotaz ze dne 17. 4. 2014 zobrazit původní dotaz

Otec 69 let v terminalnim stadiu karcinomu plic s prorustanim do jicnu a prudusek,tez uz zasazen lymfaticky system,jicnovy stent,vcera prevezen RZ na plicni odd. Zjistena tezka pneumonie.Z minule hospitalizace po psychiatr.konziliu nasazen lexaurin.Zadne tisici leky nedostava.Dnes jsem se ptala lekare na morfiim a rekl ze otec bolesti neguje, tudiz ho nepotrebuje.Myslite,ze je mozne,aby nemel zadne bolesti?Ve spanku narika,Mam jen strach aby neumiral bez tisicich leku v bolestech.Savulova

Martina

Váš tatínek má pokročilý nádor plic. Nemá žádné tišící léky a Vy máte obavy, aby netrpěl.

Vážená paní Martino,

30% pacientů, kteří mají pokročilé nádorové onemocnění, nemusí mít vůbec žádné bolesti a to ani tehdy, když nádor prorůstá do jiných částí těla. Pokud tedy tatínek říká, že jej nic nebolí, pak skutečně tyto léky nepotřebuje. Bolest je příznak, který nejde nijak změřit, nijak objektivizovat. Bolest je prostě to, co nemocný říká, že bolest je. Pokud ze spánku naříká, ale během dne si na bolesti nestěžuje, může naříkat z jiných důvodů — těžké sny, horší dýchání. Jen na okraj bych ještě ráda zmínila, že morphin se používá také ke zmírnění dušnosti, když jiné řešení není možné. Tedy právě třeba u pacientů s postižením plic může morphin přinést velkou úlevu, když se jim dušnost zhorší. Vzácněji se může stát, že ani morphin dušnosti neuleví a pak, pokud nemocný a jeho nejbližší souhlasí, lze nemocného uvést do umělého, různě hlubokého spánku. Říkáme tomu paliativní sedace.

Nemusíte se bát a můžete si otevřeně s tatínkem promluvit. Vyptat se jej na jeho obavy, přání a naděje. Možná, že se společně doberete toho, proč v noci naříká, a budete mu moci pak lépe ulevit.

s pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz