Blízká osoba mi zemřela v domově seniorů na tumor mozku. Jak lékař stanoví smrt, jak se pozná, že člověk skutečně zemřel?

Odpověď na dotaz ze dne 20. února 2016 zobrazit původní dotaz
Prosím Vás o info pro mně jako laika nelékaře (technik), pro případ nedávného úmrtí mě velmi blízkého člověka. V rodině byla tradice pohřbu žehem zejména z důvodu obavy probuzení v zemi, kterou jsem jako nejbližší příbuzný zorganizovala, ale pak jsem z důvodu víry, a také proto, že kremace se mi kvelmi příčí i z pietních důvodů, toto změnila na pohřeb do země , který se konal 11. den po úmrtí. To znamená, že tělo pravděpodobně byla uloženo 7 dní v chladicím boxu a 4 dni v mrazicím boxu. Viděla jsem tělo 11. den při rozloučení. Ale zemřela v domově seniorů, proto zřejmě nebyla provedena přístrojová kontrola mozku, pouze prohlídka lékaře, který tam zajel. Jednalo se o ženu 79 let, důvodem smrti byl s největší pravděpodobností tumor mozku, odmítnutí léčby a celkové vyčerpání organismu. Posledních 24 dní částečné delirium. Teď mě velmi trápí otázka, zda skutečně už se nemohla probudit a zejména, kde je ta hranice, jak to JEDNOZNAČNĚ PO ÚMRTÍ POZNAT, i pro případný budoucí obdobný případ. Prostudovala jsem řadu veřejně dostupných materiálů a pořád nevím. Tyto otázky jsou v naší společnosti tabu, její lékařka mě o závěrečném stavu vůbec neinformovala, jen mi řekla "to bude dobrý", proto Vám velmi děkuji za Vaši případnou odpověď.
Lenka
Ptáte se nás, jak vlastně lékař stanoví smrt, jak poznat, že člověk skutečně zemřel a neprobudí se. Popisujete úmrtí Vám blízké osoby, která zemřela na nádorové onemocnění mozku.

Vážená Lenko,

samozřejmě, že v médiích se občas objevují zprávy o tom, že někoho lékaři prohlásili mrtvým a on se pak probral. V našich podmínkách je to ale zcela raritní a u Vaší blízké, která zemřela na nádorové onemocnění, z toho určitě obavy mít nemusíte. Píšete o přístrojové kontrole mozku. Ta se provádí jen ve velmi specifických situacích především tam, kde se uvažuje o odběru orgánů pro transplantaci. Jde o průkaz toho, že mozek nejeví žádné známky činnosti a není vůbec prokrvován. Ve všech ostatních případech se posuzuje smrt podle činnosti srdce a dýchání, nervových reflexů a dalších příznaků, které každý lékař, jenž provádí ohledání, zná. Opravdu nemusíte mít žádné obavy, že by se Vaše blízká probudila. Tělo zemřelého se kontroluje opakovaně, manipulují s ním zřízenci pohřební služby a tedy skutečně není možné, že by takové probuzení prošlo nepovšimnuto.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová