Babička zemřela, vlastnila část domu, dostali jsme výzvy k vyklizení jejích věcí. Mohou je zlikvidovat, když se věc řeší?

Odpověď na dotaz ze dne 22. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Zdravím, měla bych dotaz, jak postupovat pokud naše babička, která byla zahrnuta do dědického řízení po svém muži, zemřela a dědické řízení nebylo dokončeno. Babička měla část domu ve svém osobním vlastnictví, ale k vůli svému zdravotnímu stavu žila u nás, kde jsme se o ni starali. Obdrželi jsme několik výzev, abychom si její věci vyzvedli, ale odpovídali jsme, že z úcty k pozůstalé chceme její věci šest neděl nechat na svém místě a následovala další zpráva s termíny, kdy pokud si babiččiny věci nevyzvedneme budou zlikvidovány. Je to vůbec možné zlikvidovat a manipulovat s věcmi babičky, pokud měla vlastnické právo k části domu a nebylo vyřešeno dědické řízení po jejím muži a nové zatím ještě ani zahájeno?
Michaela

Dobrý den,

na základě informací, které uvádí, nejsem bohužel schopna na Vaši otázku jednoznačně odpovědět. Zejména mi z Vašeho dotazu nevyplývá, kdo Vás vyzval k vyzvednutí babiččiných věcí, ani to, kdo kromě babičky dědí po manželovi babičky. Rozumím Vašemu přání s věcmi babičky po určitou dobu nijak nenakládat a nechat je na původním místě, zvláště pokud babička vlastnila část bytu, kde jsou věci uloženy. Na druhou stranu si umím představit, že dědici po manželovi babičky alespoň část bytu chtějí již v průběhu dědického řízení spravovat. To jim zákon umožňuje, jedná-li se o běžnou správu nemovitosti.

Moc bych doporučovala situaci zkonzultovat s advokátem. Při podrobnější znalosti situace bude schopen lépe poradit, jak postupovat. V případě potřeby bude rovněž schopen relevantním způsobem zareagovat na výzvy k vyklizení babiččiných věcí.

S pozdravem

Barbora Vráblová