Babička zemřela a my nemáme peníze na zajištění všeho potřebného. Je nějaká finanční pomoc?

Odpověď na dotaz ze dne 7. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Mohu se dostat k nějaké finanční pomoci když mi zemřela babička a bohužel nemám potřebné finance k zajištění náležitostí? Ona měla důchod minimální mzdy a žila již v domově důchodců. Pokud toto bude řešit město, na urnu nemá rodina nárok a to je smutné....
Draha
Píšete, že Vám zemřela babička a řešíte teď její pohřeb. Nemáte na jeho vypravení peníze, ani babička neměla žádné úspory. Píšete, že pokud zajistí pohřeb obec, nebudete mít nárok na urnu. Ptáte se, zda je možné dostat se k nějaké finanční pomoci.

Dobrý den,

je mi líto ztráty Vaší babičky. Rozumím, že jde o složitou situaci, když byste chtěla pohřeb zajistit, ale brání Vám v tom nedostatek financí. Bohužel finanční pomoc, tzv. pohřebné, se týká pouze úmrtí nezaopatřených dětí nebo rodičů nezaopatřených dětí. Tuto možnost tedy nemáte. Co se týká jiné finanční pomoci, nevím bohužel o žádné z dávek sociální podpory a pomoci, které by se na tuto situaci vztahovaly. Můžete se poradit na úřadu práce, prostřednictvím jejich call centra, který různé sociální dávky vyplácí.

Nepíšete, zda měla babička kromě Vás nějaké další příbuzné. Nebylo by možné, aby se do úhrady nákladů zapojilo více lidí? Možná by pak bylo možné potřebnou částku nashromáždit.
Obrátit se v takové situaci můžete také na nadaci Memento Mori, která poskytuje finanční podporu při zajišťování pohřbu jeho vypraviteli. Nadace má 4 pobočky: na Praze 4, v Mostě, Žďáru nad Sázavou a Novém Městě na Moravě a přispívá obvykle částkou 5000 Kč.

Případně pokud nemáte peníze aktuálně, ale bylo by pro Vás možné částku postupně našetřit, dá se zkusit domluvit s vybranou pohřební službou, zda by akceptovali, že byste platila postupně, podle dohodnutého splátkového kalendáře.

Podobně se dá zkusit oslovit i obec a vysvětlit jim Vaši situaci. Možná by šel dohodnout splátkový kalendář s nimi, nebo by Vám alespoň mohli sdělit, kde bude urna uložena.

Držím Vám palce v náročné situaci.

Barbora Váchová