Babička půjde na operaci krčku. Jak to bude s pobíráním příspěvku na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 27. dubna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,mám dotaz babička teď půjde na operaci krčku.pobírá příspěvek na péči.Když bude v nemocnici například tři týdny,tak příspěvek nedostane?Pokud by šla ještě třeba na rehabilitace,tak po celou dobu nebude pobírat příspěvek? Děkuji za odpověď
Mirka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda bude mít babička nárok na příspěvek na péči, když bude v nemocnici například tři týdny a následně na rehabilitaci.

Dobrý den,

nárok na dávku babičce zůstane, pokud bude v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení méně než celý kalendářní měsíc. Pokud by tedy byla alespoň jeden kalendářní den v daném měsíci mimo hospitalizaci, má stále nárok na příspěvek na péči za tento měsíc. V případě, že pobyt v ústavní zdravotní péči trvá celý kalendářní měsíc, tak za tento měsíc se příspěvek na péči nevyplácí. Výplata příspěvku se obnoví od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém hospitalizace nebude trvat celý kalendářní měsíc. V praxi to znamená, že když bude babička v nemocnici např. od 3.9. do 25.10., pak bude mít nárok na výplatu příspěvku za oba měsíce.

V každém případě je důležité splnit povinnost pečující osoby, která musí ohlásit na krajskou pobočku úřadu práce nástup i propuštění z hospitalizace do 8 dnů ode dne, kdy daná skutečnost nastane.

S pozdravem

Sára Balabánová