Babička má rakovinu, zbývají jí poslední dny života. Jak s ní mluvit, abych ji nezatížila?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 8. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
babička má rakovinu plic s metastazemi už v celém těle. Je v nemocnici na morfiu, zbývají jí poslední dny života. Jak s ní mluvit, abych jí psychicky ještě nepritizila? Sama ví, že umírá. Děkuji předem za odpověď

Tereza

Dobrý den,

na to, jak s umírajícími mluvit z hlediska obsahu nejsou žádná pravidla. Mohu Vám ale poskytnout doporučení o způsobu :

Abyste babičku nezatížila, je dobré se ptát, o čem by ona mluvit chtěla. Pacienti v tomto stavu obvykle bývají hodně unavení a je možné, že sama babička už nemusí mít nic na srdci. Někdy stačí samotná přítomnost blízkých. Zároveň je třeba poskytnout prostor Vašim sdělením pro ni. Je možné, že babičce chcete něco říct Vy nebo se jí na něco zeptat. Jestliže babička ví, že už ji čeká jen krátký čas, neměla by mít potíže s tím, že jí chcete ještě něco povědět. Výjimkou jsou ovšem výčitky a stížnosti — to by jí možná zatížilo. Protože nevím, co jí potřebujete, zkusím to rozdělit. Možná se chcete s babičkou rozloučit: v takovém případě je na místě poděkovat a ocenit, není nutné upozornit, že jde o loučení. Pokud se potřebujete babičky na něco zeptat (ohledně objasnění životních událostí nebo třeba uspořádání po babiččině odchodu — pohřeb atd.), počítejte s jejími omezenými silami a ptejte se nejprve na její svolení dané téma otevřít. Respektujte případné odmítnutí.

Myslím, že pokud budete ohleduplná k jejím silám a budete s ní mluvit s láskou a respektem k jejímu životu, můžete mluvit o čemkoliv.

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz