Babička má rakovinu plic, léčba nezabírá, je hodně dušná, kašle. Co můžeme dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 10. července 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chtěla bych se zeptat babička má rakovinu plic lékař jí ukončil léčbu už to bohužel nejde léčit nic nezabírá ,poslední dobou je hrozně dušna a strašně kašle ,co bychom měli dělat děkuji
Slavíková
Ptáte se, co můžete udělat pro svou babičku, která má pokročilou rakovinu plic bez možnosti onkologické léčby a nyní se u ní rozvinul kašel a dušnost.

Dobrý den, paní Slavíková,

na kašel i dušnost je možno použít léky, které pomůžou tyto potíže utlumit i v případě, kdy není možno odstranit jejich příčinu. Říkáme tomu symptomatická léčba a pokud babička zvládne spolknout tablety, daly by se tyto potíže zvládnout i s pomocí praktického lékaře, který má v kompetenci předepsat léky proti kašli – Codein a léky proti dušnosti – morphin, (v tabletkové formě se jmenuje Sevredol). Pokud by nebylo možno léky získat cestou praktického lékaře, anebo by babička nebyla schopna léky polykat, obraťte se na ambulanci paliativní medicíny ve vašem okolí, anebo přímo na domácí či lůžkový hospic. Na pocitu dušnosti se může podílet i úzkost. Neváhejte co nejdříve vyhledat odbornou pomoc k nastavení vhodné kombinace léků, které by společně mohly babičce ulevit.
Pokud nebudete mít v reálném dosahu žádného poskytovatele paliativní péče, je také možné, aby postup a dávkování konzultoval praktický lékař Vaší babičky s kterýmkoliv paliativním týmem telefonicky, určitě budou lékaři ochotni kolegovi poradit.

Přeji Vám hodně sil a brzkou úlevu pro Vaši babičku.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková