Babička má Parkinsonovu chorobu již 15 let, horší se - nechodí, hodně spí, je úzkostná. Má před sebou roky či měsíce?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobry den.Pecuji o babicku,je ji 80 let. Jiz cca 15 let trpi parkinsonovou chorobou. Posledni dobou se velmi zhorsila, prestala chodit, cele dny spise spi (krome trochy jidla). V noci pak ma uzkosti, vola, place a trpi,ale nevi ani cim a proc. Zaroven ma zeleny zakal a oslepla. Take ma dilataci aorty (těžká aneurysmatická dilatace ascendentní aorty na 91 mm – oblouk aorty již prům. 32 mm, desc. hrudní aorta také 32 mm). Zajimalo by mne, jaka je prognoza jejiho stavu. Zdali roky ci spis mesice. Dekuji, Lucie

Lucie

Ptáte se na prognózu vaší babičky, která má mnoho let Parkinsonovu chorobu a poslední dobou se její stav podstatně horší.

Vážená Lucie,

moje odpověď je velmi obecná, zatížená i tím, že vaši babičku jako lékař neznám. Důležitými údaji je vámi popisovaný úbytek sil, prohlubování spavosti a snižování příjmu jídla. U starších pacientů jsou toto všechno symptomy, svědčící pro blížící se závěr života, který se může pohybovat v řádu měsíců. Akutní komplikace pochopitelně může situaci dramaticky změnit. Důležité je, aby lékař — například babiččin praktický lékař — provedl základní vyšetření, jeho cílem je vyloučit nějakou snadno ovlivnitelnou příčinu. Je-li to možné, doporučila bych vám také s babičkou promluvit o tom, co ona by si přála v situaci, kdy se její stav zhoršuje. Může vám to usnadnit rozhodování do budoucna. O konzultaci můžete požádat také lékaře z domácího hospice, pokud takovou službu hospic ve vašem okolí poskytuje.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz