Babička má neustálé bolesti kyčlí, má morphinovou náplast a tramal. Lze to kombinovat?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 8. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, máme doma babičku od ledna tohoto roku. Co zemřel děda tak jsme si ji vzaly domů. Před zhruba 3 lety babičce operovaly kyčel. Od té doby má neustálé bolesti. Dokonce to má špatně provedený, ale protože je babičce přes 70 let tak dávají od zotpovědnosti ruce pryč. Je ještě po 2 slapších mrtvičkách. Ještě když žil děda brala strašně moc prášků kolem 30 a to ani nevím na co všecko. A teď jí to snížily na náplast morfiovou, která moc nezabýrá, a na bolest tramal. Chci se zeptat jak se slučují tyto 2 věci. Když má náplast tak prý nesmí tramal a nebo co by bylo lepší aby se v noci vyspala a nebrečela bolestí. I přes den jí to taky někdy bere a nechce chodit. Bere ještě jině léky, na stítnou žlázu, a ještě jiné, ale né na bolest. Otázka je tedy jestly se může při náplasti morfiové aspoň na noc dávat tramal. Nebo jestli by nebyla jiná možnost podávání léků.Děkuji za odpověď moc mi to pomůže. Šárka

Šárka

Vážená Šárko,

vaše babička má dlouhodobé bolesti v kyčelním kloubu, který byl před 3 lety operován. Ptáte se na možnosti léčby.

Pokud kloub nefunguje správně, je možné požádat o přešetření na jiném pracovišti k posouzení stavu kloubu a eventuálnímu zvážení reoperace.
Ptáte se také na kombinaci morfinu (píšete o náplasti, kde bývá jiná, morfinu podobná látka) a tramalu — kombinovat tyto léky lze, výhodnější je ale místo tramalu přidat morfin v tabletce (Sevredol). Domnívám se, že by bylo vhodné, aby babičku vyšetřil také specialista na léčbu bolesti. Nemusí nutně jít o bolesti, které vycházejí z operovaného kyčelního kloubu. Specialista na léčbu bolesti může podle účinku dávku i typ léků měnit tak, aby bolesti byly snesitelné a babička se mohla v klidu vyspat.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz