Babička má nádor na plicích. Skoro už nechodí, je moc unavená, chvílemi i blouzní. Co máme čekat dal?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 5. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, naše babička 48 ročník, nádor na plicích, chemoterapie, ozařování, transplantace buněk, ukončeno měli jsme jezdit jen na kontroly babičce bylo pořád hůř a hůř tak jsme šli na ct výsledky metastáze v jatrech ukočení léčby zbývá ji pár týdnů domu jsme dostali morfinové náplasti,14kg má podvýživu,zvrací,průjem,kašel,teploty,chce zůstat doma,respektujeme to,vysledky z ct jsme ji neřekli,skoro už ani nechodi,je moc unavená,chvilema i blouzní,dnes v moči hodně krve,co máme čekat dál?jaké koliv vyšetření nebo doktor budou si jí chtít nechat v nemocnici což nechce,od výsledků z ct je to cca měsíc a půl,doktorka z onkologie je nam k dispozici na telefonu napiše nutridrinky morfin,ale nic vic s ni udělat už nemůže max odebrat krev a moč,moc moc děkujeme za odpověď

Andrea

Vaše babička má rakovinu plic s metastatickým postižením jater. Má za sebou náročnou léčbu a nyní je velmi slabá, vyčerpaná, zvrací, má průjem a další potíže. Přestává chodit a začíná být zmatená. Má opiátové náplasti a paní doktorka z onkologie je ochotna ji napsat i Nutridrinky. Máte obavy z toho, co bude dál. Víte, že babička chce zůstat doma a nechce do nemocnice.

Dobrý den, paní Andreo,

je moc dobře, že respektujete přání babičky zůstat doma. Zmiňujete, že babička neví výsledek CT, tedy neví, že má metastázy v játrech. V tuto chvíli výsledek CT není úplně podstatný, zásadní je, že babička velmi dobře cítí, že slábne a že jí není dobře. Pokud by s Vámi o tom začala mluvit, je dobré ji vyslechnout, se všemi jejími obavami a odpovědět ji na vše, co potřebuje vědět. To, že s ní nebudete mluvit o tom, že je situace vážná a že léčba již není možná, nijak její situaci nezmění a nezmění ani to, co ona sama cítí a vnímá. Je dost možné, že další informace nepotřebuje, ale kdyby se přeci jen ptala, nebo sama naznačila, že cítí, že je něco špatně, nesnažte se jí vymlouvat to, co ona velmi dobře vnímá.

Co se týká dalšího průběhu, babička bude i nadále slábnout. Nutridrinky nyní nejspíš nejsou to, co babička nejvíc potřebuje. V tuto chvíli je onemocnění tak moc pokročilé, že játra nejsou schopna zpracovávat živiny ve prospěch babičky, a proto cokoliv do ní dostanete, ji bude více zatěžovat než živit. Bohužel je nyní zapotřebí respektovat to, co její tělo dokáže zpracovat a přijmout, a to, co nepřijímá, ji nedávat. Bylo by dobré, kdyby babičce její onkoložka napsala léky proti zvracení spíše než Nutridrinky. Pokud máte v dostupnosti ambulanci paliativní péče, nebo mobilní či domácí hospic, určitě je kontaktujte, mohli by Vaší babičce hodně pomoct se zvracením i zmateností. Obojí jsou známkami špatné funkce jater v důsledku metastatického postižení, kterou není možné žádnou léčbou zlepšit. V tomto stádiu onemocnění bohužel nedokážeme odstranit příčinu žádné z potíží, ale je možné léčit takzvaně symptomaticky. Potlačit příznak nezávisle na příčině a babičce tak ulevit. Z tohoto důvodu není zapotřebí žádné vyšetřování v nemocnici či u onkoložky. Léky, které nyní babička potřebuje k úlevě od zvracení, bolesti, zmatenosti či neklidu, můžou ulevit nezávisle na výsledcích krevních či jiných testů. A naopak, pokud nyní nemůžeme léčebně ovlivnit průběh nemoci, nemá smysl provádět jakékoliv vyšetření, protože nemáme možnost ovlivnit výsledky, které z vyšetření vyplynou. Postup, který by měl vést k úlevě od potíží tedy nezávisí na výsledcích jakýkoliv vyšetření. Bohužel pro Vás nemám moc povzbudivé zprávy. Vaše babička má před sebou velmi pravděpodobně velmi krátký čas. A pokud je ve vašich silách jí poskytnout to, co si přeje, tedy zůstat doma, je to pro babičku ten největší dar a lék, který ji můžete dát. Samozřejmě to bude možné jen ve chvíli, kdy budete mít oporu ve zdravotnících. Pokud Vás lékaři dokážou vybavit léky, které babičce uleví.

Máte před sebou nejspíš velmi těžké období. Přeji Vám hodně sil být babičce oporou a hodně štěstí v hledání pomoci pro ni a podpory pro sebe.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz