Babička je v psychiatrické léčebně, potřebuje příspěvek na péči, aby mohla do domova se zvláštním režimem. Jak postupovat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. listopadu 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den Babička (stáří přes 80let) je už několik měsíců hospitalizovaná v psychiatrické léčebně. Měla by zažádat o příspěvek na péči aby měla šanci dostat se do DPS se zvlášním režimem. Jak mi všude řekli, bez něj nemá šanci. I když by příspěvěk mohl být vyplacen zpětně tak prostě bez něj nemá šanci (pořadník, body..). Do žádosti se zapisuje poskytovatel péče. Žádný domov se tam dopředu nenapíše a žádného poskytovatele ona nemá. Prý se tam mám podepsat já (vnuk) jako poskytovatel péče, že je to jen formalita a nemám se čeho bát. Já se o ni starat nemůžu a nelíbí se mi to tam lživě uvádět jen proto, aby jí přiznali příspěvěk, který stejně nedostane, jelikož je stále hospitalizovaná a nejspíš ještě déle bude. To je opravdu takto nastaveno, že musí člověk lhát aby měl šanci? Žádost bez vyplněného poskytovatele je smetena ze stolu bez posuzování stavu žadatele, byť by měl nárok jakýkoliv. Podpisem té žádosti (jako poskytovateli péče) by mi plynuli jaké povinnosti, postihy, tresty? Nerad bych aby mi někdo dovezl ke dveřím babičku, ať se tedy starám. To opravdu není v mých silách. Rád bych pro babičku udělal co můžu, ale... Co tedy můžu a mám dělat, jak postupovat? Předem děkuji za odpověď.
Mirek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Vaše babička je již několik měsíců hospitalizovaná v psychiatrické léčebně. Uvádíte, že k tomu, aby měla šanci se dostat do domova se zvláštním režimem, potřebuje mít požádáno o příspěvek na péči.

Dobrý den, pane Mirku,

z Vašeho dotazu je patrné Vaše rozhořčení nad systémem dávek týkající se příspěvku na péči, neboť se domníváte, že jej nelze podat, aniž byste musel dopředu udávat nepravdivé informace o poskytovateli péče.
Lhát skutečně nemusíte. Nynějším poskytovatelem zdravotní péče je zařízení psychiatrické léčebny a sociální péči zajišťujete Vy, jakožto blízká osoba Vaší babičky. Například nyní o babičku pečujete formou starání se o její budoucnost (zařizujete domov atd.). Můžete se tedy zapsat jako poskytovatel péče a směle svůj podpis za poskytovatele do žádosti přidat. A až bude babička převezena do domova pro seniory, úřadu práce do osmi dnů od změny poskytnete informaci o novém poskytovateli péče, kterým se v budoucnosti stane domov pro seniory.

Navíc, pokud je Vaše babička hospitalizována ve zdravotnickém zařízení nepřetržitě déle než 60 dnů, vyžádejte si v léčebně potvrzení o hospitalizaci. Nárok na jeho vydání je ukotven v zákoně č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. Potvrzení by mělo obsahovat všechny informace definované zákonem, tedy identifikace klienta i poskytovatele zdravotních služeb, údaj o délce nepřetržité hospitalizace a údaj o tom, že nepřetržitá hospitalizace je pro tutéž nemoc. Je to důležité z důvodu toho, že při hospitalizaci vzniká nárok na výplatu příspěvku nikoli od podání žádosti, nýbrž k datu podání potvrzení o hospitalizaci. Vyplatí se proto podávat žádost o příspěvek na péči již spolu se zmíněným potvrzením.
V podrobnostech se obraťte na úřad práce, oddělení příspěvku na péči v místě trvalého bydliště babičky.

Zdraví Vás

Oldřich Hanibal