Babička je těžce nemocná. Lze zařídit převoz sanitkou hrazený ze zdravotního pojištění?

Odpověď na dotaz ze dne 20. října 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem. Chceme se Te zeptat na prakticke rady ohledne moznosti převozu naší tetičky,která je v Praze v nemocnici,my žijeme v Brna. Rádi bychom k nám,ale nyní se budeme stěhovat. Chceme se zeptat v domovech, kde jsme dali zadosti, prip. v hospicu, zda by neslo najit nejake "nouzove" luzko a pod. Lidsky se zda ze uz moc dlouho tady nebude. Na zdravotni pojistovne nam revizni lekarka rikala, ze oni preplacaji prevoz jenom do mista trvaleho pobytu. Pisemne nam samozrejme nic nedala a studovat paragrafy a vyhlasky je pro pravnika. Chceme se tedy zeptat, z praktickych zkusenosti, zda skutecne nejde zaridit prevoz z nemocnice, placeny ze zdravotniho pojisteni, do domova pro seniory, kdyz je stav pacienta skutecne tezky - musi lezet? Jstli nemuze nemocnice zadat o prevoz na jine misto, kvuli zdravotnimu stavu a pod., prip. nejake pravne predpisy, ktere to urcuji. Jsme jediný,koho tetička má. My sami máme pět dětí,jedno maličké,je to pro nás těžké. Chceme ji pomoci,mít ji u sebe. Dekuji vam. Adriana
Adriana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že hledáte domov seniorů, hospic či jiné zařízení, kde by mohli vzít Vaši tetičku, která je nyní v nemocnici v Praze. Rádi byste jí pomohli a měli ji blízko u sebe. Nyní žijete v Brně a budete se stěhovat. Ptáte se, zda lze zařídit převoz placený ze zdravotního pojištění do domova pro seniory, když stav pacienta je skutečně těžký a dále na právní předpisy, které to případně určují.

Dobrý den, paní Adriano,

držím Vám velmi palce, aby se Vám podařilo najít místo pro Vaši tetičku v některém hospici, event. domově pro seniory v blízkosti Vašeho nadcházejícího bydliště a také v blízké době.

Váš dotaz jsem konzultovala na informační lince pojišťovny VZP, kde mi předali odkaz na zákon, na který se v případě potřeby můžete odvolat. Přepravu pacienta a náhradu nákladů upravuje zákon č. 48/1997, §36 odst.1, o veřejném zdravotním pojištění.
Píše se v něm, že zdravotní pojišťovna hradí přepravu pojištěnce na území České republiky ke smluvnímu poskytovateli (tj. do nemocnice, se kterou má uzavřenu smlouvu) a od smluvního poskytovatele také do místa trvalého pobytu, do místa bydliště, nebo i do zařízení pobytových sociálních služeb (tj. do hospice, domova pro seniory).

Je to však nutně podmíněno tím, že ošetřující lékař pacienta napíše vyjádření, že zdravotní stav pacienta nutně vyžaduje převoz formou zdravotnické dopravní služby. Pokud lékař dále určí, že je třeba k převozu i doprovod pacienta, pak pojišťovna hradí i přepravu doprovázející osoby.

Napadá mě, že při hledání vhodného zařízení pro Vaši tetičku, by Vám mohli a měli pomoci i sociální pracovníci dané nemocnice. Můžete využít případně i adresáře služeb na tomto portále.

Myslím, že by před plánovaným převozem bylo dobré, abyste požádali ošetřující lékařku o napsání vyjádření, že tetička nutně vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vyžaduje převoz zdravotnickou dopravní službou.
Přeji Vám hodně sil.

S úctou a pozdravem

Irena Buchtová