Babička je po těžké CMP již třetím rokem a její stav se zhoršuje. Rodina je z toho velmi vyčerpaná. Hledám kontakt na terapeuta, se kterým bych mohla situaci konzultovat.

Odpověď na dotaz ze dne 24. května 2006 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, máme babičku po těžké mrtvici - nemůže mluvit, číst, psát ani se sama pohybovat, ale pravděpodobně téměř všemu rozumí. Je v tomhle stavu už třetí rok a stav se velice pomalu zhoršuje.Vystřídali jsme už několik zařízení (rok byla i v domácím ošetření). V současné době jsme z toho už všichni strašně vyčerpaní a proto bych se ráda zeptala na kontakt na nějakého terapeuta, se kterým bychom mohli danou situaci alespoň konzultovat. Děkuju za odpověď. Adéla
Adéla

Vážená slečno,

sama víte, nemoc Vaší babičky je nezvratná. Zároveň je pravděpodobné, že babička nadále rozumí tomu, co se kolem ní děje. Už proto je důležité, že péče stále trvá. Není ovšem divu, že jste z toho už všichni vyčerpáni, dokonce „strašně“ – jak píšete. Zdá se, že nehledáte ani tak někoho, kdo Vám poradí v péči o babičku, jako spíš někoho, kdo poskytne podporu a radu Vaší rodině. Nebo ještě spíš Vám? (Napadá mne, že si na sebe berete starost o další členy rodiny a možná i zodpovědnost za ně…) Každopádně bych uvažoval o terapeutovi, který má zkušenost s prací s rodinami. Nepíšete bohužel, z jakého města (místa) jste, a proto Vám nemůžu dát konkrétní tip. Můžete znovu napsat na e-mail redakce@umirani.cz a upřesnit místo Vašeho bydliště nebo hledejte na internetu pomocí slov jako „rodinná terapie“ či „psychoterapie“.

Jinak Vám přeji, abyste síly nejen ztrácela, ale i nabírala – od toho jsou kromě terapeutů například i přátelé…

S úctou
Martin Jára