Babička je o víkendu u mě, přes týden v domově. Jak mám s domovem postupovat ohledně příspěvku na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 10. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den má otázka je taková babičce přiznali příspěvek na péči v plném rozsahu a to od 03/2018 vyjádření od úřadu jsme dostali až v 07/2018 . Babička (90let)byla celý březen a část -první týden v dubnu v mé péči -měla jsem ji u sebe doma, v domově duchodců byla tedy od 6.4 2018 a teď hlavní dotaz babičku si beru pravidelně každy víkend to jest od pátku do neděle někdy pokud mám volno tak ji vracim až v pondělí domov důvhodců mi vyplatil častku jen za 03/2018 a část dubna a bylo mi sděleno, že vyjádření dostali až v červenci tudíž za víkendy které mám babičku u sebe tzn od 6dubna do teď nic z přispěvku vracet nebudou babičce na účet a budou jej počitat až od srpna -pro mě zcela nelogické a bez principu jelikož úřad v 07/2018 odeslal celou částku přispěvku na péči od přiznání to jest od března 2018 tzn.5 měsíců x13200 Prosťě mé mínění je takové že babičku okradli(protože o ni nepečují žádný z těchto víkendů od dubna do teď a ani nadále nebudou) a ještě jaká čast se počítá od pátku 14h do neděle 19h (nebo pondělí) na navrácení příspěvku na péči, babičce totiž počítají jen jeden den(tzn 44okč) z ťěchto 3-4dnů. Předem děkuji za odpověď a jak mám dále postupovat s domovem důchodců
Lenka Horáková

Dobrý den,

jestli tomu dobře rozumím, babičce byl přiznán příspěvek na péči, o který žádala v březnu 2018, vyjádření od úřadu jste získali v červenci 2018. V domově důchodců je od dubna, ale pouze v všední dny, o víkendech pečujete Vy. Domov odmítl vyplatit babičce část příspěvku na péči za dobu, kdy nepečoval, bude Vám jí část vracet až od srpna 2018.

Pokud je babička v pobytovém zařízení, poskytující péči 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a toto zařízení je poskytovatelem péče babičky (v Oznámení o poskytovateli péče), předpokládá se, že pobytové zařízení zajišťuje veškerou péči nepřetržitě. Tudíž jim příspěvek náleží. Pokud by služby byla týdenní, např. týdenní stacionář, náleželo by jí 75% příspěvku. Nicméně pokud to máte ošetřeno smluvně s domovem, můžete požadovat tzv. vratku části příspěvku na péči. Ne webu Pečuj doma najdete možný vzor žádosti o navrácení části příspěvku.

Budu Vám moc držet palce.

S pozdravem

Veronika Drnková