Babičce selhává srdce a ledviny, tvoří se jí v těle voda, kyslík na dušnost nepomáhá, je unavená. Jak pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 8. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Moje babicka má slabé srdce defakto selhává, v těle se jí stále tvoří voda a selhávají ji ledviny. Vlastně nám lékaři doslova řekli, že babička umírá. Když si chce lehnout, nemůže protože když si lehne nemůže dýchat už se to zhoršilo i když sedí. Kyslík už ji nepomáhá. Je vyčerpaná, unavená. Už vlastně jen čekáme na to kdy umře jak nám tvrdí lékaři, že se jí už nedá pomoct. Můj dotaz zní, není něco jak ji pomoct? Mohou ji podat morfium po domluvě s lékařem. Nevíme jak tuhle situaci řešit. Děkuji za odpověď.

Sabina

Vaše babička má velmi pokročilé selhávání srdce, v jehož důsledku se v těle hromadí voda, přestávají fungovat ledviny a babička je stále dušná. Ptáte se, zda lze její dušnosti nějak ulevit.

Vážená Sabino,

máte pravdu, že na dušnost, kterou nelze vyřešit jiným způsobem, je lékem volby morphin. Podává se přibližně v polovičních dávkách, než když jej dáváme na bolest a funguje moc dobře. Lze podat jak morphin tabletový (např. Sevredol á 10mg pro začátek ¼ nebo ½ tablety při dušnosti, lze podávat i pravidelně až 6krát denně), tak i injekční (např. 2,5 mg podkožně). Také lze využít moderní náplasťové formy opiátů — fentanyl o síle 12 ug/hodinu. Obojí může předepsat jak praktický lékař, tak ošetřující kardiolog. Tyto léky se bez problémů dají kombinovat s léky, které tito pacienti užívají na své srdeční selhání.

Také můžete požádat o konzilium paliativní tým (větší nemocnice již dnes většinou takové týmy mají), ambulanci paliativní a podpůrné péče, případně požádat o radu domácí nebo lůžkový hospic. Zde také pracují profesionálové, kteří znají výše uvedené postupy. Tuto léčbu lze podávat jak v nemocnici, tak v domácím prostředí, tak pochopitelně v lůžkovém hospici. Záleží na vašich možnostech a přání vaší babičky.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz