Babičce nepřišlo rozhodnutí o příspěvku na péči déle než 90 dnů. Kam se obrátit?

Odpověď na dotaz ze dne 20. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je možné trvat déle než 90dni vyřízení příspěvků na péči jelikož babička je doma po hospitalizaci na Ldn proběhlo po 2 měsících šetření z úřadu z příspěvků na péči a doposud babičce nepřišlo vyjádření o posouzení stupně závislosti já se o babičku starám v rámci možností z ohledu že pracuji a dochází i syn babičky a ošetřovatelky. Už je to více než 90 dbi od podání žádosti co má dělat a kam se popřípadě obrátit jelikož že 4 posudkovych doktorů je jen jeden chpu že to může trvat déle. Mám se obrátit opět úřad práce. Nebo jaké mám možnosti děkuji za odpověď
Gabriela
Píšete nám v situaci, kdy Vaše babička požádala o příspěvek na péči. Řízení již trvá déle než 90 dní, ptáte se, jestli je to možné a jaké teď máte možnosti.

Vážená paní Gabrielo,

vážím si toho, že se o babičku staráte. A rozumím tomu, že byste potřebovali, aby byl babičce příspěvek na péči vyplácen co nejdříve.

Zdali jsou v tuto chvíli dodrženy zákonné lhůty, záleží na přesném časovém údaji, jak dlouho řízení trvá a v jaké fázi se nachází.
O zákonných lhůtách i možných postupech v případě jejich nedodržení je přehledně pojednáno na webu veřejného ochránce práv a to následovně:
„Lhůta pro vydání rozhodnutí o příspěvku na péči je 60 dnů (pro úřad práce, který rozhoduje o dávce) + 45 dnů (pro okresní správu sociálního zabezpečení, která posuzuje zdravotní stav). Pokud posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení nemůže ze závažných důvodů dodržet lhůtu 45 dnů, sdělí tyto důvody úřadu práce a lhůta pro vydání posudku se automaticky prodlužuje o dalších 30 dnů (na 75 dnů).“

„V případě nedodržení lze podat podnět k provedení opatření proti nečinnosti k Ministerstvu práce a sociálních věcí. Nevede-li uplatnění podnětu k přijetí opatření proti nečinnosti ke zjednání nápravy, lze se obrátit na veřejného ochránce práv nebo podat žalobu na nečinnost ke krajskému soudu podle místa bydliště žalobce.“

O průběhu řízení příspěvku na péči pro babičku se můžete informovat na úřadu práce, který příspěvek vyřizuje.
Pro poradu o dalším postupu v případě nedodržení zákonných lhůt se můžete obrátit na informační linku kanceláře veřejného ochránce práv na tel. 542 542 888.

Držím palce, aby rozhodnutí přišlo brzy.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková