Babičce je 90 let, je ležící, už nechce jíst a málo pije. Může jí kardiostimulátor ztěžovat odcházení?

Odpověď na dotaz ze dne 4. srpna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den, 90- ti leta lezici babicka nema bolesti,ale jiz tyden odmita jidlo a pije jen malo, vse ji prestava zajimat- odchazi..? Ale ma kardiostimulator ktery pry vydrzi jeste 6- 7 let...nebude ji kardiostimulator branit v poklidnem odchazeni?dekuji
Andreaskri

Dobrý den,

u stařičkých, křehkých lidí se často stává, že s blížícím se závěrem života postupně jejich tělu docházejí síly i na ty nejzákladnější činnosti, jako je zpracování živin a tekutin a v tichosti, bez fyzických potíží, přestanou mít zájem o dění kolem, přestanou jíst i pít a v klidu ve spánku zemřou. Zda se to zrovna děje u Vaší babičky, nemůžu říct, protože nevím, v jakém zdravotním a psychickém stavu byla, než přestala jíst.
Jestli fungovala zcela soběstačně, netrpěla pokročilou demencí, byla relativně pohyblivá, či vedla aktivní život a její stav se najednou takto výrazně změnil, může být příčinou infekce, která se nemusí projevit horečkou a dalšími viditelnými příznaky, může způsobit pouze apatii, spavost, zmatenost a nezájem o okolí. V takovém případě by jistě stálo za to, aby situaci zhodnotil lékař. Je možné, že by stačilo jednoduché a pro babičku nezatěžující řešení.

Pokud se její celkový fyzický stav horší postupně již delší dobu, trpí nějakým pokročilým chronickým anebo onkologickým onemocněním či demencí, byla závislá na Vaší pomoci, anebo projevila vůli již nechodit k lékařům a nenechat se vyšetřovat, tak by odmítání stravy a tekutin mohlo znamenat, že už babička vyčerpala všechny své rezervy a umírá. V takovém případě by jí rozhodně žádné vyšetřování ani léčba případné infekce neprospěla, naopak by ji mohla spíše psychicky vyčerpat.

Co se týká kardiostimulátoru, tak pokud nemá i funkci defibrilátoru, což se v dokumentaci značí zkratkou ICD, tak při umírání nečiní potíže a není překážkou klidného odchodu. Pokud se jedná o ICD, může takový přístroj dávat v posledních chvílích před úmrtím elektrické výboje a bude se snažit činnost srdce udržet. Neznamená to však, že jeho nositel nemůže zemřít. Může dostat několik výbojů, které nejspíše nebude vnímat, ale rozhodně to není pravidlem, děje se to ojediněle.

Kardiostimulátor tedy umírání neprodlužuje, ale doporučovala bych, aby celou situaci zhodnotil její praktický nebo jiný lékař, který zná babiččin zdravotní stav i jeho vývoj a má anamnestická data, důležitá pro správnou rozvahu v aktuální situaci.

Přeji Vaší babičce co nejklidnější čas.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková