Asi před půl rokem jsem slyšela, že urny bude možné mít jen na hřbitově. Už nový zákon platí?

Dobrý večer , chtěla bych se zeptat . Cca před půl rokem v televizních zprávách říkali , že by měl vyjít nový zákon o tom , že urny nesmí být doma ale na hřbitově . Tak bych se chtěla právě zeptat zda je to pravda a jestli už to vyšlo . Děkuji Dupalová

Shrnutí dotazu

Dobrý večer , chtěla bych se zeptat . Cca před půl rokem v televizních zprávách říkali , že by měl vyjít nový zákon o tom , že urny nesmí být doma ale na hřbitově . Tak bych se chtěla právě zeptat zda je to pravda a jestli už to vyšlo . Děkuji Dupalová

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

zákon o pohřebnictví stanoví pouze to, že s lidskými ostatky musí být zacházeno důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku. Uložení urny s popelem doma zákon nezakazuje.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života. ©Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843