93letá teta je ve vážném zdravotním stavu. Mámě jí dávat jíst, co chce nebo jí nutit do zdravého jídla, které nechce?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 6. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý večer, máme tetu (93) v domácí péči - 24 hodin s pečovatelkou (žijeme v Rakousku) nicméně můj dotaz je praktického původu. Po nehodě, má nohu již cca 2-3 měsíce v gipsu nebo ted v dlahách, nemáme žádnou prognózu o délce žití. Má speciální postel i matraci, ale je dost zesláblá. Má problém s konečníkem, který již nefunguje ve smyslu udržení stolice (plus rakovina kůže v té oblasti 3. stadium v téže oblasti - léčena krémem.) Poslední týden má průjem, bohužel nechce moc jíst. Nic jí nechutná, nemá chuť, atd. Chce jíst pouze jídla, které "podporují průjem". Etická otázka - dát jí co chce i když je to proti jejímu zdraví, nebo jí nutit do jídla, které stejně nechce jíst.....

Mirka

Vaše 93letá teta je po nehodě, zároveň je ve 3. stádiu rakoviny kůže, její celková prognóza je nejasná. Chce jíst jen jídla, která podporují průjem. Ptáte se, jestli jí máte dávat k jídlu, co chce nebo jí nutit do zdravého jídla, které ale jíst nechce.

Milá Mirko,

vzhledem k celkové situaci bych tetičku netrápila nějakou striktní dietou. Stejně je otázka, jaké etiologie průjem je, ono to ani s nějakou dietní chybou moc nemusí souviset. Také bych tetičku ovšem do jídla nenutila, spíš bych se snažila vyhovět její chuti a přáním. Pokud by byl průjem intenzivní (více než 3-4 stolice za den), zkusila bych jej přibrzdit medikamentózně (Smecta, Imodium, případně Codein). Vzhledem k věku tetičky a celkovému zdravotnímu stavu bych volila spíše cestu maximálního komfortu pro nemocnou před postupy, kterými bychom se snažili jí život za každou cenu prodlužovat. Respektovala bych její výběr, i když to nebude právě dietní ani zdravé. Myslím, že vše, co ji teď může přinést alespoň nějakou radost a příjemný zážitek, je ospravedlnitelné.

S pozdravem

*MUDr. Kateřina Menčíková *

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz