Arwen84
  (kontaktovat autora příběhu)
14. října 2022
Truchlení

Smrt maminky

Dobrý den,
10.9. mi zemřela maminka.Je to pro mě hrozný šok, nedokážu si představit, že už tu nikdy nebude.Moji maminku trápily bolesti břicha, už pár měsíců,byla na různých vyšetřeních a vše bylo v pořádku,jen se přišlo v jícnu na zánět,který se zalečil. Dva dny před smrtí mi volala, že jí je zle, že už tohle kdysi měla, jestli bych ji přijela z práce píchnout injekci (obě jsme zdravotní sestry).To se jí ulevilo,ale odpoledne jí bylo opět zle ,tak jsem zavelela, že musí do nemocnice
Mám pořád před očima,jak se s ní loučím,obejmula jsem jí a řekla,že to bude určitě dobrý, že se brzy vrátí domů.
Už se nevrátila..Večer jsem s ní ještě mluvila, řikala, že čekají na výsledky z CT břicha ,pak mi volal doktor,že mamku musí rychle operovat.. Neprůchodné tenké střevo, srůsty a kýla v jednom, že nechápe,jak to mohla vydržet, jiný lidí by tu bolest nevydrželi..Hned na to,jsem ji psala, že už všechno vím,že na ni všichni myslíme a máme jí moc rádi,ale už si to nestihla přečíst. Ráno mi doktor řekl,že operace dopadla dobře,že mamka pospavá a že mi zachvilku ještě zavolá, až dodělá vizitu Už nevolal,jela jsem tam odpoledne a bylo mi sděleno, že mamka po operaci vstala a najednou začala kolabovat, různá vyšetření, vzali mě na ARO, paní doktorka mi řekla,že tohle ještě nezažili, že mamka nemá žádný bílý krvinky,což znamenalo otravu krve.
Dovedli mě za ní..byla v umělém spánku, napojená na různé přístroje.Hladila jsem jí, brečela a prosila jí, ať bojuje..to bylo v pátek a v sobotu ráno mi doktorka volala,že maminka v noci zemřela.. Všichni doktoři tam z toho byli šoku,nakonec jsem si volala dodatečně o výsledky z krve a byla to masivní otrava krve střevní bakterií..
Nemůžu se s tím vyrovnat,vyčitám si, že jsem to nechala zajít takhle daleko.. že mě to nenapadlo..
Už nemám nikoho,tatínek mi zemřel na rakovinu před šesti lety,ten taky pořád říkal, že to bude dobrý a nechtěl na žádné vyšetření,jezdil jako řidič sanitky a taky si vyčitám, že jsem si nedupla a nedostala ho na vyšetření dřív.Tady jsem se zařekla, že kdyby měla mít mamka zdravotní problémy,budu to řešit hned a nenechám se odbýt..Beru to jako svoje selhání, nemůžu se zbavit pocitu viny.
Vím, že kdyby maminka mohla ,řekla by mi:
Holčičko moje,ty za nic nemůžeš.
Ale já se přes to nemůžu prostě přenést..

94 lidé vyjádřili účast.
Pavlína
  (kontaktovat autora příběhu)
29. října 2022
Nevyčítejte si to. Jen si zbytečně jitříte už tak těžké rány. Co se stalo neodstojí se. Ale maminky Vás milovaly a věděly, že vy milujete je. Moje maminka zemřela před téměř pěti lety. Byla jsem s ní poslední týden jejího života 24hodin denně. držela jsem jí do posledního vydechnutí za ruku, hladila jí a říkala jak moc jí mám ráda. Ale tu hlubokou ránu to nezasypalo. Děláme možné nemožné pro své milované, ale lidské síly na to prostě mnohdy nestačí. Vzpomínejte na to hezké, udělejte si album jen s maminkou, klidně jí piště dopisy ... i když je nikdy číst nebude.
Rony
  (kontaktovat autora příběhu)
16. října 2022
Dobrý den Arwen, dle čísla za přezdívkou soudím, že jste ročník 84, tj. jsme téměř vrstevnice (já 80). Teď 28.9. to byl rok, co umřela moje mamka. Prošla si rakovinou krku, nějakým zázrakem úspěšně odléčenou, přesto ne bez následků. Zemřela 3 roky po ukončení léčby, na sepsi (tedy též na otravu krve, pitva prokázala zánět na ledvinách a plicích, přestože jsem na mamce vůbec nevypozorovala žádné příznaky) a co je zajímavé, dle pitvy žádný zhoubný nádor v těle nebyl, takže na rakovinu nezemřela. Měli jsme to ještě dramatičtější, mamka se nám týden neozývala, až se tam vydal k ní na baráček brácha a našel jí tam na zemi. Toho času již 2 dny mrtvou. Asi si umíte představit, co jsem prožívala. Proč vám to ale píšu, krom toho, že vím, jak se cítíte a jak moc truchlíte po ztrátě maminky. Toho času jsme se s mamkou fakt dost pohádaly a vlastně zemřela aniž bychom se usmířily. Zda mě to trápí? Myslím si, že když člověk něco dělá a udělá, tak v tu chvíli jedná jak nejlíp umí nebo jak to prostě cítí. Takže se uklidňuju tím, že to co se mezi námi stalo, se prostě stát mělo. Ostatně každý se občas nepohodne se svým rodičem. Jak říká naše sousedka - byla to prostě taková přeháňka. A kdo mohl vědět, že mamka odejde v této atmosféře. Jinak co se týče výčitek, že jste oba své rodiče nedohnala dříve k lékařům - toto bylo i u nás, taky jsem si říkala, zda jsem to nemohla odhalit dřív - dohnat mamku k lékaři, když si poprvé nahmatala bulku v krku. Protože pak by léčba nebyla tak drastická a mamka by neměla takové následky a neumřela by důsledkem toho, že byla slabá a nemohla se bránit žádné infekci. Ale víme všichni, jaké to je dohnat staršího (a někdy i mladého) člověka k lékaři proti jeho vůli. Zase si myslím, že nemůžeme brát našim blízkým důstojnost. A na to myslete. Dělala jste to nejlepší co jste v tu chvíli uměla. V čem shledávám vysvobození ve smrti našich maminek, že nevěděly, že umírají. Alespoň u mé mamky si myslím, že to tak bylo. A vaše maminka byla po operaci, musela vědět, že se vše obrátí k dobrému. Na tohle myslete. I já si to takto vštěpuju. Často jsem si říkala, jaké by to bylo, kdyby se mamce rakovina vrátila a ona by tiše čekala na smrt.... Vím, že teď to bude pro vás těžké, já prožívala hrozný čas. Ale myslím si, že každý se dokáže s každou situací srovnat. Dřív nebo později. Záleží samozřejmě na povaze každoho z nás, ale krůček po krůčku to půjde. Hledejte si různé způsoby, jak to zvládnout, cokoliv. A v neposlední řadě nezapomínejte, že máte tady nás - nás, co jsme si každý svým způsobem zažil totéž. Nejste v tom sama. Držím vám palce. R.

In reply to by Anonym (neověřeno)

Hanny
  (kontaktovat autora příběhu)
6. listopadu 2022
Dobry den Arwen,jsem na techto strankach od lonskeho kvetna kdy mi odesel zcela necekane behem par minut manzel,pisu vam to proto ze i ja jsem mela vytusit a mozna tusila ze si manzel zpusobil pri manipulaci s tezkym bremenem zraneni hrudniku,taky jsem ho presvedcovala aby sel k lekari rikal nastiple zebro,nesel obavala jsem se poskozeni plice,selhala jsem po druhe jsem selhala kdyz jsem mu 4 hodiny pred jeho odchodem chtela volat rychlou a nezavolala zase jsem se nechala uchlacholit ze to jsou bolava zada,pak uz bylo pozde,akutni selhani srdce - poskozena aorta a chlopen,konec byl velmi rychly....krome zoufale bolesti z jeho ztraty ziju s vycitkami ze tady,mohl byt kdybych ho presvedcila jit k doktorum,kdybych zavolala rychlou vcas, cca pet ,sest tydnu od zraneni byl cas na jeho zachranu,je to.moje nejhorsi selhani,kazdy den ho prosim za odpusteni ze jsem neudelala vic....