Asi se zblázním

Truchlení a vyrovnávání se se smrtíTEa
Je mi 25 let, můj táta umřel když mi byl rok a půl, moje máma když mi bylo 10 let. Mámu jsem našla mrtvou v posteli dva dny před vánocema. Dva roky poté mi zemřel děda, babičku jsem ani nepoznala- z žádné strany. Moje setra si mě k sobě vzala. Jediný kdo mi zustal byla moje teta a sestra. A později jejich děti. Do 20 let jsem se nemohla najít, ztráta milovaných osob a pomalu žádné zázemí se na mě podepsali. Když se mi narodil syn našla jsem smysl života, vše jsem začala vidět v lepších barvách. A po roce a půl tetě diagnostikovali rakovinu plic. Na kterou před rokem bohužel zemřela. A já mám někdy pocit že se zblázním nemůžu dýchat a ani fungovat. Chce se mi řvát na všechny a na všechno jak je to nespravedlivý. Někdy se ani nemůžu vidět s rodinou protože mám na ně vztek hroznej vztek. Nedokážu se s nikým normálně bavit ani s přítelem. Protože si nikdo neuvědomuje jak je život pomíjivej. A vztekám se protože tu bolest nechci cítit. Chci být zase šťastná a mít všechny u sebe. A říct jim jak je strašně moc miluju a jak mi chybí. CHci zas barevnej svět, ne šedej. Chci aby mi neumírali kamarádi. Já už mám dost té bolesti a toho že nemůžu vrátit čas.
Valerie
Ahoj, soucítím s tebou. Napíšu rychle, teď mi umírá máma v 77 letech, takže nemám moc času. Tvůj život není růžový, ale přeji ti, abys v sobě našla sílu. Už ji v sobě máš. Moje dětství nebylo dokonalé, sem tam hrůzy. Pak šílené manželství a rozvod. Před půl rokem zemřel bývalý manžel v 47 eltech - šok. Teď máma - šok. A jiné problémy. Mám dceru s psychickými problémy, když se minulý týden začala klepat, jsem se vzpamatovala. Kvůli svým , už mladým, dětem se nebudu poddávat bolesti, protože by to odskákaly ony. Jsou pro mě obrovskou oporou, jakou jsem v životě nezažila, moc si jich vážím. Můžu pomáhat mámě, zoufat, ale s mírou. Děti mi ukáží tu realitu. Jsi mlaďoučká, mluv s lidmi, pokud to jde. Sama sobě jsi svou rodinou, spolu s tvým dítětem. Jsi hlava rodiny. Já když bojuju, ostatní třeba nechápou, říkám, že jsem hlava rodiny a dost. Ať si všichni trhnou. Moc ti přeji tu ohromnou sílu. Ti lidi, které jsi ztratila, jsou v tobě. Když nemám kolem sebe nikoho, je mým vzorem Ježíš a to nejsem věřící. Jo a ještě chodím k psychologovi, ale chce to najít někoho slušného, což dá taky zabrat. Drž se
henka
Milá Tea, chcem vám popriať úprimnú sústrasť. Je to strašné prísť o rodičov tak skoro. Mne zomrela mama pred 2 rokmi na rakovinu. Chápem vašu bolesť. Ako píšete - život je nespravodlivý, dobrí ľudia odchádzajú, zlí zostávajú. Keď sa pozriem okolo seba všade samá kriminalita - stačí keď si pustím správy v televízii. To, že máme zlosť na všetko okolo je spôsobené tým, že máme obrovskú bolesť na duši, ktorú len ťažko zvládame a je to niekedy neúnosné. Na druhej strane si myslím, že aspoň keď máte tú sestru, priateľa a dieťa je dobré žiť kvôli nim. Je dobré zájsť aj k psychológom a povedať čo vás trápi, pretože je dôležité negatívne emócie dostať zo seba von. Raz sa s rodičmi stretnete, pretože každý ideme na druhú stranu. Keď máte pocit, že to nezvládate (je to ťažké)- radšej navštívte odbornú pomoc - nezostávajte v bolesti sama a nehanbite sa. Ja sa snažím žiť pre svoje deti a otca. Tiež si neviem predstaviť, že raz budem musieť pochovávať svojho otca - strašne sa toho bojím. Je to najťažšia vec v živote. Môj otec tvrdí, že niekedy je lepšie a niekedy horšie. Žite pre svoju rodinu, ktorá vám zostala - je to dôležité a dôležité je budovať si s nimi dobré vzťahy aj napriek veľkej bolesti a stratám, ktorými ste si prešli. Budem vám držať palce a myslieť na vás. S pozdravom Henka.
Ikonka bubliny

Prožíváte těžkou životní situaci? Chcete jí s někým sdílet?

Prostor diskusního fóra je otevřený všem, kdo chtějí sdílet své myšlenky, pocity a zkušenosti spojené s vážnou nemocí, umíráním, smrtí a truchlením. Můžete zde najít porozumění, podporu i možnost setkat se s lidmi, kteří řeší podobné situace.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843