Je možné vyléčit zhoubné nádorové onemocnění?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 4. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,můj otec před deseti lety podstoupil ozařování zhoubného nádoru slinných žláz. Během této doby mu byl vždy v období dvou let vyooperován nádor (nezhoubný). A bohužel letos po magnetické rezonanci byl zjištěn adenoidně cystický karcinom, infiltrující do kostní dřeně a metastatická ložiska v plicích. Po této diagnoze jsme ho 14.2.2013 odvezli do nemocnice ve velice špatném psychickém stavu, na který jsme personál upozorňovali. I přes naše upozornění otec vyskočil v nemocnici z okna a přivodil si tříštivé zlomeniny obou patních kostí. Při operaci nohou mu byly do pat zavedeny dráty. Pak podstoupil operaci nádorů na krku. A pak jsme vzali otce domů a pečovali o něj s maminkou . Tento týden proběhla první chemoterapie kombinace cysplatiny a fluorouracilu. Zatím si moc nestěžuje, jen na nevolnoust,snaží se jíst. Ale psychicky na tom není nejlépe, což chápu. Mám prostičkou otázku, je možné toto onemocnění vyléčit. S lékařem jsem já neměla možnost mluvit. Mockrát děkuji za odpověď Lázničková

Monika Lázničková

Ptáte se nás, je-li možné vyléčit zhoubné nádorové onemocnění Vašeho tatínka.

Vážená paní Lázničková,

i když jste nám poslala poměrně detailní informace o jeho zdravotním stavu, nemůžu Vám jednoznačně napsat: vyléčí se – nevyléčí. Takovou informaci, a to ještě jen s velkou mírou pravděpodobnosti, Vám opravdu může sdělit jen ošetřující lékař. Jak bude nemoc probíhat, záleží na mnoha okolnostech – přesném typu nádoru a jeho velikosti, typu léčby i momentálním zdravotním stavu Vašeho tatínka.

Nechci Vás ale odbýt jen takovouto nejistou odpovědí a pokusím se Vám vysvětlit obecné zákonitosti nemoci i léčby, abyste si mohla udělat nějakou představu o dalším průběhu. Znovu ale opakuji, že na přesné a konkrétní informace se musíte ptát lékařů, kteří tatínka znají!

Vyléčení nádorového onemocnění v tomto stadiu znamená, že musí dojít k odstranění jak primárního nádoru ve slinné žláze, tak metastáz, které, jak píšete jsou v kostní dřeni a plicích. Pokud byl tatínkovi nádor operován, záleží na typu operace – šlo o operaci, která nádor úplně odstranila, nebo která ho jen zmenšila? Metastázy v ostatních orgánech by měla odstranit chemoterapie, která by také eventuelně měla odstranit případné mikroskopické zbytky nádoru po operaci, ale záleží opět na tom, jestli jde o léčbu tzv. „kurativní“, která chce tyto ložiska odstranit úplně a vede k vyléčení, nebo jde „jen“ o léčbu, která má růst nádoru a metastáz zpomalit a tím postup nemoci zbrzdit. 

Vzhledem k tomu, že tato léčba (operace, chemoterapie) je poměrně náročná, zahajuje se pouze u pacientů, kde je naděje na příznivý výsledek – tedy buď úplné vyléčení, nebo zpomalení postupu nemoci a tím výraznému prodloužení života. Záleží tedy na výsledku léčby (zda operace odstranila celý nádor a jestli se chemoterapii podaří zničit zbytky nádoru a metastáz), jakým směrem se další průběh nemoci bude ubírat. Váš tatínek po ukončení cyklu chemoterapie jistě půjde na kontrolu, kde se bude hodnotit účinnost terapie. Pokud bude tatínek souhlasit, můžete jít na kontrolu s ním a ptát se na výsledky, nebo nechat vše na tatínkovi, kterému by všechny tyto informace měl lékař sdělit.

Znovu zdůrazňuji, že pokud by probíhající léčba nevedla k úplnému vyléčení, měla by alespoň zmírnit příznaky a zpomalit růst nádoru a tím život výrazně prodloužit. Jak se léčba daří, záleží na typu nádoru (jeho agresivitě k tělu i k jeho citlivosti na léky podávané při chemoterapii), zdravotním stavu pacienta i dalších okolnostech. Proto je dobré ptát s ošetřujících lékařů, kteří mají přesnější informace a dovedou alespoň odhadnout další průběh. Jistotu ale nemáme nikdy, každý nemocný se s chorobou vyrovnává po svém.

Pokud je Váš tatínek ve špatném psychickém stavu, dokonce se snad pokusil o sebevraždu skokem z okna (?), jak jsem z Vašeho dotazu pochopila, je určitě nutné tento stav řešit. Strach a úzkost při zjištění takovéto diagnózy jsou pochopitelné, ale neměly by ho dohnat až k takovýmto krokům. Pokud byl jeho skok z okna opravdu pokus o sebevraždu, jistě je již v péči psychiatra, který by ho měl léčit. Tato léčba je stejně důležitá, jako ostatní podpůrné prostředky.

Strach z nemoci a budoucnosti nelze ale řešit jen tabletami. Takováto nemoc zasáhne do všech oblastí života člověka, a proto je těžké najít sílu a odvahu se s touto hrozbou vypořádat. Určitě by bylo dobré si s tatínkem o jeho pocitech promluvit, i když je to někdy těžké a pokusit se najít nějaký způsob, jak se o strach podělit. Nemocný člověk prochází během nemoci různými fázemi psychického rozpoložení  od strachu, někdy i přes agresivitu a obviňování k okolí k přijetí choroby (více se o tom můžete dočíst i na tomto webu) , ale opravdu to může být komplikované. Proto je skvělé, pokud při něm stojíte a snažíte se mu pomoci a dodávat sílu do boje s nemocí.

Přej Vám i Vašemu tatínkovi vše dobré.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz