Tatínek má karcinom jícnu a žaludku, přes podstoupenou léčbu má metastázy, slábne. Kolik máme času?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, tatinkovi je 59 let. V roce 2020 v květnu mu byl diagnostikován karcinom jícnu a žaludku. Byl mu zaveden sten a nastoupil na předoperační chemoterapii (4 dny chemo. A 21 dní pauza). Celou predoperacni léčbu snášel velmi dobře. V listopadu 2020 podstoupil operaci kde mu byl vyjmout nádor a část jícnu a žaludku nahrazena. Po operaci nastoupil na další chemoterapii (4 dny chemo. A 14 dni pauza) kterou snášel už mnohem hůře a nepomohla. Během 2 měsíců se mu matastaze rozlezy do plyc, jater, žeber, páteře, svalů, podkoží, a slinivky. Po konzultaci s lékařem byla léčba ukončena. Během celé léčby zhubl 60 Kg. Je velmi slabý nemá sílu zvednout se ze židle celý den pospává, špatně mluví, cose týče jídla něco málo sní a pije nutriční drinky. Proti bolesti dostal nějaké náplasti které se musí po 72 hodinách prelepit. Kolik máme ještě času??? Předem děkuji za odpověď.

Michaela Levorová

Dobrý den, paní Levorová,

Váš tatínek se léčí s karcinomem jícnu a žaludku. Má za sebou předoperační chemoterapii, rozsáhlou operaci s odstraněním nádoru, následně pooperační chemoterapii. Přesto se nádor rozšířil po celém těle, do plic, jater, slinivky, kostí a svalů. Tatínek hodně zhubl, slábne, většinu dne spí, nemá sílu mluvit, jí velmi málo, na bolesti má náplasti. Ptáte se na to, jestli se dá odhadnout, jak dlouho může Váš tatínek v tomto stavu žít.

Nemůžu Vám dát přesné časové údaje, aniž bych Vašeho tatínka viděla. Avšak podle Vašeho popisu, bude tatínek patrně dále slábnout. To, co pro něj můžete udělat, je být mu parťákem i v takové situaci. Neberte na sebe úkol ho udržet v kondici a zajistit, aby dost jedl. Jeho tělo teď čerpá ze svých rezerv, které jsou omezené a přijde chvíle, kdy nebude schopen sníst nic a bude jen ležet a většinu času spát, či zcela přestane komunikovat. Bude potřebovat vědět, že na to není sám. Že i Vy víte, že se tak neděje proto, že by se málo snažil, ale proto, že prostě víc není v jeho silách. Do ničeho ho nenuťte. Důležité je zajistit, aby ho nevyčerpávaly potíže, které je možno utišit léky. Můžete se v případě bolestí, zvracení či jiných potíží obrátit na tatínkova praktického lékaře či ambulanci paliativní a podpůrné péče nebo hospic ve Vašem okolí. Jak dlouho toto postupné slábnutí bude u Vašeho tatínka trvat, Vám nedokážu říct. Ale zkušenost praví, že pokud se stav zhoršuje v rozmezí týdnů, má nemocný před sebou týdny života. Pokud se začne zlomově zhoršovat ze dne na den, tak i čas, který mu zbývá, bývá ve dnech.

Přeji Vám mnoho sil a tatínkovi klidný čas tam, kde je rád.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz