Otec dětí neplatil pojištění a dětem nevznikl nárok na sirotčí důchod, lze pojištění doplatit?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 1. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
jsem samoživitelka dvou dětí. S jejich otcem jsem nežila od 03/2020 a nyní mým dětem byly zamítnuty sirotčí důchody, protože otec neplatil sociální pojištění. Je nějaká šance se proti tomu odvolat? Po dobu, kdy jsme s dětmi doslova utekli od otce feťáka a tyrana, nám neplatil alimenty a ještě teď doplácím dluhy, které padly na moji hlavu, protože dokud jsme spolu žili, tak se vše psalo jen na mne.
Jsem zaměstnaná , ale nedosáhnu ani na přídavky na děti, jelikož mám "velký" příjem (tím, že chodím do práce o víkendech a mám placené i noční).
Mohu se někam obrátit o přezkoumání, zda není možné udělit výjimku nebo třeba za něj doplatit sociální pojištění, které měl minimálně zaplatit, aby nějaký nárok vznikl?
Děkuji za odpověď.

Jana Bodnárová

Jana Bodnárová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Po smrti otce Vašich dětí byly dětem zamítnuty sirotčí důchody, protože jejich otec za svého života neplatil sociální pojištění. Po partnerovi splácíte dluhy, na příspěvky na děti nedosáhnete, protože máte “velký” příjem. Ptáte se, jestli je možné udělit výjimku nebo doplatit sociální pojištění zemřelého partnera, aby dětem vznikl nárok na sirotčí důchod.

Vážená paní Bodnárová,

obracíte se na nás ohledně možnosti přehodnocení zamítnutého nároku Vašich dětí na sirotčí důchody. Je mi moc líto, že jste se ocitla v takto náročné životní situaci. Možnost doplatit pojištění existuje, říká se tomu dobrovolné důchodové pojištění. V případě Vašeho muže by však bylo nutné, aby se k dobrovolnému pojištění přihlásil ještě za života. Doporučuji kontaktovat nejbližší okresní správu sociálního zabezpečení a domluvit se přímo s nimi, jaké teď máte možnosti.

Pravděpodobně nejnadějnější variantou je ověřit na České správě sociálního zabezpečení, zda tam mají všechna potvrzení o pracovní činnosti otce Vašich dětí a poprosit o přezkoumání. Podmínka pro splnění pojištění je totiž buď 1 rok práce za posledních 10 let (u osob starších 28 let) nebo 2 roky za posledních 20 let (u osob starších 38 let). Když se ptáte na udělení výjimky, tak mě napadá jedině možnost zkusit zažádat o tzv. odstranění tvrdosti zákona. Pravděpodobně by Vám ohledně toho mohli poradit v některé z občanských poraden. Ohledně Vaší finanční situace je možné navštívit i pobočku Úřadu práce, kde můžete s pracovníky promluvit o možnostech podpory v rámci dalších dávek jako je například příspěvek na bydlení. Případně je možné zkusit získat ještě finanční podporu skrze nadační fondy (například NF Vrba).

Přeji Vám hodně síly a zdárné vyřešení celé situace.

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz