Jak bude probíhat umírání u maminky? Diagnostikovali jí karcinom žaludku s metastázemi na játrech.

Odpověď na dotaz ze dne 21. 2. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
mamince (67let) diagnostikovali karcinom žaludku s metastázami na játrech. Podle dostupných informací na internetu je mi jasné, že naděje na vyléčení je nulová. Prosím řekněte mi, jak probíhá umírání? Je to bolestivé? Nebo bude čím dál více spát? A jaká je průměrná doba dožití od zjištění diagnózy?
Velice děkuji

Přeji hezký den
B.

Barbora

Píšete, že u Vaší maminky byl diagnostikován karcinom žaludku s metastázami do jater. Na internetu jste se dočetla, že jde o nevyléčitelné onemocnění. Ptáte se, kolik může mít před sebou Vaše maminka času a jak samotný závěr života bude vypadat, zda nebude mít bolesti.

Dobrý den,

je mi moc líto, že Vaše maminka onemocněla tímto onemocněním. Dozvědět se takto závažnou zprávu pro ni i pro Vás jistě muselo být velmi těžké a je naprosto pochopitelné, že Vám hlavou běží řada otázek. Pokusím se alespoň částečně Vaši nejistotu zmírnit. Zároveň ale z Vašeho dotazu nevyplývá, za jakých okolností bylo u Vaší maminky toto onemocnění zjištěno, ani jaký postup nyní lékaři doporučují. Nemohu tedy takto na dálku a bez znalosti všech důležitých podrobností odpovídat zcela konkrétně.

Karcinom žaludku se vzdálenými metastázami je skutečně v drtivé většině případů nevyléčitelné onemocnění. To ovšem neznamená, že lékaři nemohou někomu s touto nemocí vůbec pomoci. V obecné rovině lze zvažovat tzv. paliativní onkologickou léčbu (zpravidla různé druhy chemoterapie), která sice nemá za cíl vyléčení, ale zpomalení nemoci a prodloužení života. Zda by taková léčba byla pro Vaši maminku vhodná, nebo zda by naopak byla příliš náročná a svými nežádoucími účinky by ji spíše zatížila, by měl posoudit tým specialistů z více odborností. Doporučení tohoto týmu by Vaší mamince měl sdělit její ošetřující lékař.
A právě s ošetřujícím lékařem bych Vám doporučil otevřít i téma možné délky života s tímto onemocněním. Na internetu je možné najít statistiky dožití dané diagnózy, ty ale mají jen velmi omezenou výpovědní hodnotu pro konkrétního člověka. Úkolem lékaře je vzít v potaz nejen statistiku, ale i celkový zdravotní stav, další přidružená onemocnění, míru soběstačnosti a celkových sil (tedy nakolik je nemoc pro Vaši maminku vysilující a jak se toto v čase vyvíjí), případně i riziko dalších zdravotních komplikací. Až díky znalosti všech těchto údajů může lékař formulovat, jaký je očekával vývoj onemocnění a případně v jakém časovém rámci se dožití může nacházet. Já to však takto na dálku zodpovědně udělat nemohu.

Dále se ptáte, jak by mohl vypadat závěr života Vaší maminky, zda nebude mít bolesti. Rozumím Vaší nejistotě a starosti o maminku. Bohužel touto formou mohu opět odpovědět pouze v obecné rovině. Poslední dny života mohou u každého proběhnout jinak, přesto jsou určité společné znaky, které proces umírání provází. Lze tedy usuzovat, že s určitou mírou pravděpodobnosti tomu tak bude i u Vaší maminky. Jde zejména o postupný úbytek sil, spavost, ztrátu zájmu o okolí, jídlo či pití, nepravidelnosti dechu či další tělesné změny — podrobněji je popisují kolegové v článku Poslední dny a týdny. Umírání samo o sobě bolestivé není, bolesti se ale bohužel mohou vyskytnout v souvislosti s nádorovým onemocněním nezávisle na délce dožití.

Bez ohledu na to, jaké bude doporučení lékařů stran dalšího postupu, považoval bych v současné situaci za vhodné, abyste maminku povzbudila v oslovení Ambulance paliativní medicíny, které jsou nyní dostupné ve většině větších měst. Lékař či lékařka této odbornosti Vám oběma mohou pomoci se v nemoci zorientovat, zodpovědět Vaše dotazy, ujasnit si přání ohledně další lékařské péče do budoucna a zároveň mohou zajistit adekvátní léčbu bolesti či jiných obtíží, které by Vaši maminku mohly zatěžovat.

S úctou

Matěj Knopp

Dotaz zodpovídá

Matěj Knopp

MUDr. Matěj Knopp

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz