Tatínek umírá, starám se o něj doma. Co přesně mě a jeho teď čeká?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry vecer,
Chtela jsem poprosit o vasi zkusenost. Tatinek nam umira, to bohuzel vime, ale jelikoz se o tatinka staram doma, rada bych vedela co presne me i jeho ted ceka? Jaky presny vyvoj ted Bude? Toto je ted vysledet MRT
Výsledek MR z 14.8.2023 - Supreatetorialně stp kraniotomii vpravo a resekci glioblastomu. Oproti předoperačnímu vyšetření vymizelo expanzivní chování s přetlakem doleva. Zůstává edém bílé hmoty v zadní části T laloku, okrajově zasahující i do laloku P a O. Stále zasahuje mezi bazální ganglia. Postkontrastně se sytí okraj operačního defektu, tři malá ložiska5 mm na spodině temporálního laloku, ložisko 18 mm před trigonem pravé postranní komory.

Moc Dekuji

Sona

Pečujete o tatínka s glioblastomem, který je po operaci mozku. Ráda byste věděla, jak se bude stav vyvíjet, abyste byla na péči připravená. Posíláte popis MR ze srpna. 

Dobrý den, 

bohužel Vám nedokážu dát přesný popis toho, co se bude dít. Situace v mozku se mohla za ty dva měsíce od vyšetření změnit. Dle popisu v srpnu nebyly v mozku známky výrazného edému a popsaná ložiska byla vcelku drobná, ale to po dvou měsících může být situace jiná. Nedokážu odhadnout, jak rychle se budou zvětšovat původní ložiska a zda nebudou vznikat nová ložiska, která následně můžou vyvolat otok mozku a tlak na ještě další místa v mozku. Průběh glioblastomu bývá bohužel velmi nepředvídatelný. Jeho umístění nám může napovědět, jaké budou vedoucí příznaky, ale vzhledem k tomu, že u vašeho tatínka je ložisek více, může se stát, že se kdykoliv vytvoří další, a to v jakékoliv jiné části mozku. Můžou se rozvinout potíže s chůzí a obecně s pohybem, s řečí, se zrakem, s emocemi, pamětí s chováním. Je to skutečně velmi široká škála projevů. Velmi často bývají pacienti v pokročilém stádiu imobilní, upoutáni na lůžko, neschopni aktivit, protože ztrácejí schopnost plánování a koordinace jednotlivých činností. Často se zhoršuje možnost komunikovat buď proto, že je těžce poškozená paměť, anebo dochází k afázii, tedy neschopnost porozumět řeči či používat slova, protože jim nemocný přestane rozumět. Někdy se můžou projevit epileptické záchvaty buď ve formě křečí – na jednotlivých částech těla, či celého těla, nebo to můžou být epileptické projevy ve smyslu výpadku vědomí na několik vteřin. Nemocný může při zvětšování tlaku v hlavě pociťovat bolest hlavy a může znenadání zvracet. V takovém případě pomáhají léky na snížení otoku – kortikoidy. Jejich profit však musí zhodnotit ošetřující lékař. Pacienti s glioblastomem však v úplném závěru života bývají klidní, přestanou polykat, přijímat stravu a tekutiny, upadnou do komatu a umírají takzvaně ve spánku. Jen ojediněle se může rozvinout neklid a velká zmatenost. 

Jak vidíte, může se v podstatě dít cokoliv, ale také téměř nic z toho. Bylo by dobré, kdybyste mohla být v kontaktu s některým typem paliativní péče. Ne vždy je zapotřebí hospice, někdy bývá průběh velmi klidný, ale bylo by dobré mít u sebe léky pro situace, které by mohly nastat. Ty Vám může zajistit ošetřující lékař tatínka, nebo ambulance paliativní medicíny. 

Moc mě mrzí, že jsem Vám nemohla dát konkrétnější odpověď. Přeji Vám hodně síly a krásně strávený společný čas.

S úctou

Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz