Strýc má veřejného opatrovníka. Jaké má pravomoci při dědickém řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.Loni zemřela babička a po její smrti zůstala moje matka a její bratr, který je ovšem svéprávný jen z 25%. Soudním řízením byl jako opatrovník pověřeno město,ve kterém je zřízen ústav pro mentálně a fyzicky postižené. Úřednice při soudním jednání očernila mou matku tak,že soudkyně ji nedala ani slovo a celou věc víceméně na místě uzavřela.Strýci byl také určen kolizní opatrovník jakožto správce majetku z dědictví,kdy se jedná o rodinný dům ve kterém moje matka žije už 8.rokem. Strýc se špatně hýbe,má umělé klouby,prodělal těžký covid a nyní je 5x ročně v nemocnici se zápalem plic. Úřednice dnes matce oznámila,že bude chtít soudní vyvázání z dědictví strýce a požadovat prodej jeho poloviny nemovitosti. Ještě podotknu,že strýc vždy 1x 14 dní jezdí domu na víkend už od dětství a tedy má k němu vztah, byť trvale bydliště má v ústavu v Hodkovicich nad Mohelkou. Úřednice má za to, že peníze z prodeje mu zvýší životní standard,ale z informací které máme, on nikam nechodím a peníze co mu zbývají z invalidního důchodu plně pokrývají ubytování v tomto zařízení včetně jídla a léků. Babička za života měla s touto úřednici spory a my máme zato,že jediný kdo si hodlá svůj životní standard zvýšit,je výše uvedená úřednice,resp. 3.osoba která ji v tomto pověřila. Moje matka dnes již kvůli věku hypotéku nedostane, moje sestra o dům nemá zájem a já na hypotéku kvůli minulosti ještě nějaký čas pomýšlet nemůžu. Matka se bojí,že o dům přijde a bude nařízený prodej soudně i když tam ona má svoji dedickou polovinu a v domě bydlí. Můžete nám prosím poradit,jak toto řešit a na co má město,resp. její úřednice dosazena jako opatrovník právo?Jinak pokud vím, o strýce se mimo nás nikdo z úřadu nezajímá,nemluví s ním ani se mu jinak nevěnuje, jen řeší jeho polovinu domu v částce přes milion a půl. Děkuji za Vaši odpověď a radu

Jan

Vaše babička zemřela. Nejbližšími dědici jsou Vaše matka a její  bratr, který má omezení svéprávnosti. Jeho zájmy zastupuje veřejný opatrovník. Předmětem dědictví je dům, ve kterém bydlí Vaše matka. Strýci byl při dědickém řízení určen kolizní opatrovník. Úřednice, která má na starosti opatrovnictví strýce, navrhuje prodej poloviny nemovitosti s vysvětlením, že řešení zvýší jeho životní standard. Máte za to, že jeho potřeby jsou dostatečně pokryty. Vaše matka má obavy, že o dům přijde. Píšete o sporech Vaší babičky s úřednicí a domníváte se, že sleduje zájmy někoho jiného. Ptáte se jaké má při dědickém řízení pravomoci. 

Dobrý den,

z toho, co uvádíte, mi vyplývá, že opatrovnice postupuje správně. Její povinností je dbát na to, aby se v dědickém nebo jakémkoliv jiném řízení postupovala vždy v nejlepším zájmu strýce. Pro podrobnější posouzení bych potřebovala znát více informací, v obecné rovině nicméně od opatrovnice strýce nelze očekávat postup, který by upřednostnil zájmy Vaší matky nebo kohokoliv jiného. Stejným požadavkem je vázán také opatrovnický soud, bez jehož souhlasu opatrovnice nemůže s nemovitostí nakládat. Ten za strýce schválí pouze takové právní jednání, které je v zájmu strýce. Pokud to opatrovnice a opatrovnický soud vyhodnotí tak, že je v nejlepším zájmu strýce dům prodat, pak mohou požadovat soudní zrušení a vypořádání spoluvlastnictví — pokud se nenajde jiná cesta, např. odkoupení podílu strýce, nebo prodej pouze jeho poloviny domu.

Velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem. Při lepší znalosti Vaší situace bude schopen poradit optimální postup, případně matku zastoupit na jednáních u soudu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz