Rakovina žaludku a kostí - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 11. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj bratr (25 let) prodělal rakovinu žaludku - vyoperovali mu ho celý ještě částečně s jícnem a dvanácterníkem a nyní mu diagnostikovali rakovinu kostí. chtěla bych se zeptat, jaká je nejvhodnější léčba na rakovinu kostí a jestli je nějaká šance na úplné vyléčení. Bratr si nejvíce stěžuje na bolest v oblasti lopatek a beder. Předem děkuji za odpověď, Horáčková.

Klára Horáčková

Váš bratr je po operaci žaludku pro rakovinu a nyní bylo zjištěno nádorové postižení kostí, má bolesti a Vy se ptáte, jaká je nejvhodnější léčba a zda je šance na úplné uzdravení.

Vážená paní Horáčková,

     bohužel mám o zdravotním stavu Vašeho bratra příliš málo informací, takže Vám asi nebudu umět na vše odpovědět. Nejlepší by bylo domluvit si setkání s ošetřujícím lékařem Vašeho bratra, nejlépe s onkologem, který jeho léčbu povede, probrat s ním všechny možnosti, všechna pro a proti.

      Je velký rozdíl v postupu u primárních nádorů kostí (to jsou ty, které přímo v kosti vznikají jako je např. osteosarkom, chondrosarkom a Ewingův sarkom, které jsou ovšem relativně vzácné), jiná je léčba metastatického postižení kostí nádorem odjinud. Vzhledem k tomu, co jste napsala, se domnívám, že mnohem pravděpodobnější je možnost, že se u Vašeho bratra do kostí šíří rakovina žaludku, pro kterou byl již v minulosti operován.

     V této situaci již bohužel není vyhlídka na úplné uzdravení a všechny léčebné postupy budou směřovat k mírnění obtíží, které rakovina působí, tedy v tuto chvíli především bolestí. Zde je mnoho možností, jak pomoci, jak od bolesti ulevit. Léků proti bolesti je celá řada. Od „obyčejného“ Paralenu, který často u kostních metastáz hezky zabírá (ovšem je třeba ho užívat ve vyšších dávkách, než si většinou bereme při chřipce), až po silnější léky ze skupiny opioidů, které existují v různých formách (tablety, injekce, náplasti i např. nosní sprej). Kromě analgetik se na kostní bolesti jako pomocné léky dají použít i léky ze skupiny kortikoidů, antidepresiv, antiepileptik a další.

     Určitě může výrazně ulevit i ozáření metastáz, které ovšem nezabere okamžitě, ale až za 2-3 týdny. Někdy je zvažována i paliativní chemoterapie, to ovšem záleží na celkovém stavu a toleranci nemocného, protože tato léčba může mít nepříjemné vedlejší účinky. Dále existují i poněkud invazivnější postupy, jako je podávání léků přímo do páteřního kanálu, blokáda nervových pletení, zpevnění zborcených obratlů atd. Hodně záleží na tom, kde jsou metastázy lokalizované, jak jsou velké a podobně.

     Kromě ošetřujícího onkologa se na léčbě může podílet i odborník na léčbu bolesti, pokud je v dosahu, je to určitě s výhodou. S komplexní péčí o nevyléčitelně nemocného pacienta, zvláště v posledních týdnech jeho života, může pomoci i tým mobilního či kamenného hospice. Kromě zdravotnických postupů je nesmírně důležitá lidská blízkost, podpora, pomoc v praktických záležitostech. Pokud je to možné, doporučovala bych o Všem s bratrem otevřeně hovořit, aby mohl sám o sobě poučeně rozhodovat, hrát fair hru, milosrdná lež se moc nevyplácí.

     Vím, že nejsem poslem dobrých zpráv, mrzí mě to, ale přeji Vám oběma hodně odvahy, síly a hezkých společných chvil.

S úctou

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz