Přítelkyně mého manžela brání celé naší rodině v setkání s ním v jeho posledních dnech života. Co máme dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Děkuji za odpověď, situace se zkonplikovala tím, že si přítelkyně dnes vzala manžela z nemocnice domů , .jelikož byla přerušena léčba a čeká se na poslední dny. Do nemocnice jsem z dětmi chodila já a z lékařem jednala já i ta paní. Tímto nám ten zabránila v posledních dnech ho navštěvovat, pouze prý po telefonu když už si mobil sám neudrží. Děti jsou už unavené se jí prosit aby tak nejednala když manžel má výpadky paměti. Stihla jsem z části splnit za dva dny že jsem svolala rodinu aby je viděl, synům, snachám a vnučkám vyslovil co by si od nich přál . Teď to nebude možné jelikož po domluvě z lékařem o hospiců kam chtěl si ho chce nechat doma . Tím vlastně o něho přijdeme, protože do bytu nesmime. Dcera to špatně snáší a znazo s paní komunikovat ale nemá to smysl .
Z manželem jsme mimo to byli 34 let až na ten rok co jsmebyli po domluvě rozdělené manželství, jelikož jsem věděla že je nemocný nechtěla jsem ani peníze a z rozvodem nesouhlasil který jsem chtěla podat.
Jelinkova

Olga Jelínková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Léčba Vašeho manžela byla přerušena a lékaři mluví o zbývajícím čase života v řádu pár dnů. Manžel žije s jinou paní, ale nejste rozvedeni. V nemocnici jste ho Vy i děti jako jeho blízké osoby mohli navštěvovat, podařilo se Vám svolat rodinu, aby se s manželem rozloučili. Jeho přítelkyně nyní plánuje vzít si ho domů, čímž Vám zabrání v kontaktu s ním. Váš dotaz navazuje na předchozí otázku, jaké máte jako manželka hospitalizovaného pacienta práva, když spolu nežijete, ale nejste rozvedeni.

Dobrý den,

moc mě mrzí, že se situace takto zkomplikovala. V rovině práva můžeme konstatovat, že právo na přítomnost blízkých v době před smrtí je součástí ústavně garantovaného práva na ochranu soukromí a rodinného života. Zásadní je přitom vždy vůle umírajícího člověka, zda v kontaktu s rodinou chce nebo nechce být. Ať jsou motivace přítelkyně jakékoliv, měla by dbát na to, aby v maximální možné míře byla respektovaná vůle manžela. Zároveň lze konstatovat, že právem blízkých zemřelému pacientovi je i možnost účastnit se rozloučení se zemřelým, jeho pohřbu apod. Ani v tomto ohledu by vám přítelkyně neměla bránit.

Pokud se nedaří smírná komunikace, lze přítelkyni vyzvat k umožnění kontaktu s upozorněním, že porušuje právo na ochranu soukromí a rodinného života, což je zásah, za který může rodina pacienta, resp. pozůstalá rodina pacienta požadovat odškodnění.

V komunikaci by snad mohli pomoci zaměstnanci poskytovatele, který má manžela v péči. Lze se samozřejmě obrátit také na advokáta a řešit situaci jeho prostřednictvím.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz