Policie zapečetila byt, ve kterém zemřel příbuzný. Kdy ho musí zpřístupnit?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Před několika měsíci zemřel příbuzný. Našli ho po 2 dnech v bytě v paneláku policisté, zavolala je sousedka. Byt měl v podílovém spoluvlastnictví se svou sestrou, 1/2 : 1/2, která po něm bude nejspíše jako jediná dědit. Už jí to řekl i notář. Policie zapečetila byt páskami, prý do skončení dědického řízení. To se ale potáhne měsíce. Pitva byla provedena. Bylo vyloučeno cizí zavinění. Jeho sestra by chtěla byt zpřístupnit. Je napůl její. Má také strach jej nechat přes půl roku bez dozoru. Bohužel nemá od něj klíče.
Musí jí policie dovolit byt zpřístupnit?
Děkuji.
P.

Pavel Broukal

Váš příbuzný zemřel ve svém bytě, který policie zapečetila. Máte informaci, že do konce dědického řízení. Policie již potvrdila, že na úmrtí nebylo cizí zavinění. Sestra zemřelého, která bude dědicem bytu, má obavu nemovitost nechat dlouhodobě bez dozoru. Bohužel nemá klíče. Ptáte se, zda policie musí byt zpřístupnit.

Dobrý den, pane Broukale,

adresujete svůj dotaz právníkovi. Protože je téměř totožný s dotazem, který právnička před časem odpovídala, reaguji na něj jako poradenský pracovník. 

Pokud byly policií zajištěny všechny stopy a šetření bylo uzavřeno s tím, že nebylo zjištěno cizí zavinění, může policie byt odpečetit. A to alespoň pro účel zajištění údržby bytu. Doporučuje se o potřebě do bytu vstoupit informovat nejen policii, ale i notáře, který má na starosti dědické řízení a dále postupovat po dohodě se všemi zúčastněnými. O tom, jak zajistit otevření bytu v případě, že nemáte klíče, se můžete poradit s policií. 

S pozdravem 

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz